Hányszor hallottuk már a címben is szereplő kijelentést? Vagy hányszor próbáltuk magunknak megígérni, hogy sok minden változik majd attól, hogy elkezdődik az új év? Aztán tudjuk, hogy végül mindig mi a vége. Foglakozzunk egy kicsit a témával! Hozunk pár ötletet és tippet, hogy tényleg elindulhasson valami az “új én” irányába az üres ígérgetés helyett.
A nemrég megjelent Egyensúly c. könyvemben részletesebben foglakoztam a témával, de elég annyit tudnod röviden, hogy az újévi fogadalmak 88%-a elbukik. Ha nem akarsz ebbe az oroszlánrészbe tartozni, a mai cikkünk neked szól!
Hogy változást érjünk el az életben, ehhez három dolog szükséges, vegyük most sorra ezeket!
CÉL: szükség van megfelelő célra, ami egyáltalán alapja lehet a változásnak. Azért írom, hogy megfelelő, mert sokan már itt is hibába esnek véleményem szerint. Az is jó cél, hogy “megtanuljak programozni'“, “1500 ELO fölé jussak sakkban” vagy hogy “év végére megtanuljak gitározni”, de önmagában kevesek.
Hiányoznak a szükséges részlépések, amik valójában mérhető eredményeket kapnak. Próbálj meg elérhető célokat kitűzni magadnak, nézzük a fenti analógiában:
-napi legalább 40 percet programozással tölteni
-naponta lejátszani 2 meccset és elvégezni a “napi feladványt” chess.com-on
-napi 30 percet akkordokat gyakorolni, havonta pedig megtanulni egy új dalt gitáronMOTIVÁCIÓ: kelleni fog a megfelelő hajtóerő ahhoz, hogy kitarts a célod mellett. Ezek lehetnek külső és belső forrásból származók. (A motivációról bővebben ebben a cikkünkben olvashatsz.) Nem adhat neked senki motivációt igazán, neked kell megtalálni azt, hogy miért akarsz mondjuk megtanulni sakkozni. Ez lehet az, hogy szeretnéd megmérettetni majd magad később versenyeket, esetleg szerinted a stratégiai, előre gondolkodós szemléletmód kialakítása hasznodra válhat számodra később más területeken is. Gitározás: eljátszani egy dalt a párodnak a születésnapját. Testedzés: leadni azt a 15 kilót nyárra, amit már évek óta ígérgetsz, hogy ne pólóban feszengj a strandon, és így jobb legyen a közérzeted. A célok önmaguk tudják kijelölni a motivációt, de önmagában ez a kettő kevés, mert a motiváció könnyen elillan, ugyanis a megfelelő változás sok ideig tart, ugyanis a változás exponenciálisan történik - a kezdeti fázis nagyrésze láthatatlan. Ott kell megfelelő akaraterővel kvázi “megerőszakolni” magad, hogy ne add fel. A megfelelő változás ugyanis nem más, mint feladni a jelen pillanatnyi örömeit egy későbbi, nagyobb változás és jobb élet reményében. Vagyis ez az alapfelfogás, de mutatom is a harmadik pontban, hogyan tudjuk egy csavarral az előnyünkre fordítani ezt az egészet.
RENDSZEREK KIALAKÍTÁSA: főleg a kezdeti időszakban szükséges az, hogy támogassuk a motivációnkat apró lépésekkel, amíg nem érjük el a kellő változást. Ezek azok a bizonyos szokások, amik nélkül sehova sem fogunk jutni. (Ebben a cikkünkben részletesebben foglalkoztunk velük, illetve leírtam a saját szokásaimat is.) Ezek az apró rutinok azok, amiket ellenőrizni tudunk, hogy elvégeztünk-e rendszeresen. Apró lépcsőfokok, amik ahhoz segítenek hozzá minket, hogy meg tudjuk mászni azt a nagy falat, amit kijelöltünk magunknak (pl. 1500 ELO sakkban). Szokások, rendszerek és a megfelelő ellenőrzések nélkül esélyünk sincs. Használj naptárat vagy egy whiteboardot, és X-eld be a napot, amikor sikerült betartani azt, amit megfogadtál! Vizualizációval minden könnyebb. De tudod mivel könnyebb még? Ha a kellemetlen, nehéznek tűnő szokásokat átalakítjuk valamilyen hozzákapcsolt tevékenységgel szertartásokká, rituálékká.
A RITUÁLÉK SZEREPE
A szokások elsőre nehéznek és kellemetlennek tűnnek: hiszen azok is - elvégre azért alakítottuk ki ezeket a napi rendszerességű feladatokat, hogy elérjünk valamiféle célt. Nem lehet pont ezért könnyű, hiszen akkor nem kéne szokásnak neveznünk, nem kéne emlékeztetni magunkat a szokások kialakulásának első időszakában, hogy “hahó kis barátom, ma még nem olvastál 40 percet!”. Átlagosan (medián értéken) 66 nap szükséges ahhoz, hogy rögzüljön egy új szokás. Ez azt jelenti, hogy az emberek nagy része számára kb. március közepéig kéne kitartóan, napi szinten űzni az újévi fogadalmát ahhoz, hogy az rögzüljön is. (Ez sajnos nagyon változó, egy 2009-es tanulmány szerint 18 és 254 nap között változik egyénenként, hogy mennyi idő alatt alakul ki. Szintén az Egyensúlyban foglalkoztam ezzel is.)
Oké, de akkor mit tudunk tenni? Hiszen a szokások kellenek, mint mérhető, napi mérföldkövek, nem változtathatunk rajta. Azt sem csinálhatjuk, hogy egy összegben, mondjuk heti egyszer megpróbáljuk letolni a 7x40 perc elfoglaltságot, mert nem fog kialakulni az agyunkban az automatizmus.
Amit viszont tudunk tenni az az, hogy a szokásunkat összekapcsoljuk egy kellemes elfoglaltsággal, aminek hatására így rituálévá változik, ami egyben jutalom is az agynak. Így az extra dopaminlökettel és a kellemes érzettel még arra is kondícionálhatjuk magunkat, hogy várjuk a következő napi rituálét - így a rövid távú örömöt is meg tudjuk szerezni. (Mert az alapfelfogás az, hogy ami hosszú távon jó nekünk, az rövid távon kellemetlen. Viszont ezzel az adalékkal a rövid távú kellemetlenséget enyhíthetjük vagy akár meg is szüntethetjük.)
Pár példa az érthetőség kedvéért, hogy mire gondolok:
megfogadtad, hogy naponta - kétnaponta elmész futni, de ez önmagában kellemetlen tud lenni. Viszont ha közben a kedvenc podcastodat hallgatod, akkor a kellemest összekötöd a hasznossal. (Ezt magam is szoktam alkalmazni például.)
kitaláltad, hogy lefekvés előtt nem nyomkodod már a telefonodat - de kéne mellé akkor valamiféle elfoglaltság: beszerzel pár izgalmas könyvet vagy képregényt, így egyszerre több hasznos, de egyben szórakoztató dolgot is csinálsz a doom swiping helyett.
megfogadtad, hogy nem kezded a napot úgy, hogy rögtön az okostelefonodért nyúlsz, hanem inkább megtervezed az aznapi teendőidet, átgondolod a legfontosabb dolgokat. Ezt például úgy tudod párosítani, hogy reggel leülsz az asztal mellé egy pohár narancslével / teával / kávéval és a jegyzetfüzetedbe felírod 10 percben azokat, amikre szükséged van. Így extra kognitív energiát is megspórolsz majd magadnak, ugyanis nem kell észben tartanod, miket is kéne csinálnod pontosan - ugyanis az ilyen mentális maradékok csökkentik a szellemi teljesítőképességet.
szeretnél valamilyen otthon végezhető testmozgást, de önmagában nehéz elkezdeni, úgyhogy kitalálod, hogy este a kedvenc sorozatod egy része közben csinálni fogsz 5x15 fekvőtámaszt és 5x20 felülést.
Ezek természetesen csak ötletek, mindenki meg tudja találni a számára megfelelő ösztönző + rutin kombót, aminek hála rituálévá tud válni a dolog. Próbálj keresni az életedben olyan dolgokat, amikkel eddig is jutalmaztad magad a nap során, és kapcsolj hozzá valamilyen “kellemetlen” szokást, amivel fejlődni szeretnél. Idővel meg fogod tapasztalni magadon a megfelelő változást - csak tényleg hagyj időt magadnak rá! Aki görcsösen akar fejlődni, az mindig el fog bukni.
TANÁCSOK 2024-re
Ha pár dolgot mondhatnék Neked idénre, akkor most jött el az ideje. Fogadd meg, hogy megtanulsz valami újat! Az évkezdés remek lehetőség arra, hogy “tiszta lappal” induljunk, bár nekem ez jellemzően mindig tényleg ezt is jelenti, ugyanis december 20-tól jellemzően az evés-ivás-henyélés szentháromságában telnek a napok - ilyenkor viszont jó kicsit összegezni a teveket, és valahogy könnyebben mérhetővé válik az, hogy mikortól is kezdtél el valamit.
Szóval tanulj valamit, próbálj valamiben jobbá válni! Teljesen mindegy, hogy mi az, a sakkot, a gitározást vagy a testedzést teljesen random dobtam be. Ezáltal sokkal többre teszel szert, mint elsőre gondolnád. Persze, jobb leszel valamiben, azonban így egy szűkebb szubkultúra, egy kisebb, de koncentráltabb közösségnek is a tagja leszel. Maradjunk a sakknál: onnantól kedzve, hogy ismered a szabályokat, a nyitásokat és jobban átlátod a táblát, már érteni fogod a sakkos mémeket, kapcsolódni tudsz olyan emberekkel, akiknek hasonló érdeklődési körük van - és ez felbecsülhetetlen, ugyanis onnantól kezdve már együtt tudjátok húzni egymást, és közösen tudtok fejlődni, növekedni. Ne feledd: ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül, de ha messzire szeretnél jutni, akkor társakra lesz szükséged!
Amit fontos megjegyezned, az viszont az, hogy a valódi fejlődés nem könnyű - elmélyült, fókuszált figyelem szükséges hozzá. Gondolj csak bele: megfogadtad, hogy idén kicsit jobban megérted az üzleti pszichológiát, éppen ezért úgy gondoltad, elolvasol pár kutatást vagy komolyabb szakmai könyvet - viszont elsőre kínainak tűnik az egész, többször is át kell olvasnod egy-egy bekezdést, hogy megértsd. Talán ez természetes, hiszen egy olyan valaki írta, aki ott van, ahova talán te el szeretnél jutni! Évek hosszú munkája az, hogy valamiben jóvá válj, viszont ami könnyen megy, azt bárki meg tudná csinálni, éppen ezért nem is értékes. Minden jó dolog hosszan tartó, kitartó munka eredménye.
Az egyik ilyen saját ráeszmélésem az, hogy angolul szerettem volna évekkel ezelőtt olvasni, és emlékszem, hogy megvettem a Harry Potter Titkok kamráját - angolul. Aztán ráeszméltem, hogy alig-alig tudom normálisan olvasni, hiába volt felsőfokú angol nyelvvizsgám. Aztán most itt vagyok 7-8 évvel később, és simán, majdnem olyan gyorsan olvasok angol nyelven, mint magyarul. Hogy mi kellett ehhez? Nagyjából 3 évvel ezelőtt elkezdtem tőzsdézni és kriptózni, és egyszerűen ha azt akartam, hogy releváns, naprakész információm legyenek, akkor angolul olvassak. Így végül a kriptózás hozadéka lett nálam az, hogy sokkal jobb lettem egy idegen nyelvből - viszont ez sem egyik napról a másikra történt. Egyszer csak, egyik nap ráeszméltem, hogy sokkal jobb vagyok angolból, úgyhogy próbát tettem egy angol könyvvel: és ment! De nem volt átmenet, nem volt semmilyen “heuréka” pillanat - csak a kitartó munka, hogy napi szinten olvastam. Bármelyik nap elkezdhetsz valami újat, miért nem ma lesz az?
Van egy remek, idevágó gondolat, amit nemrég Randy Pausch “The Last Lecture” című könyvében olvastam. Minden nehézség, amit az élet gördít eléd, az olyan, mint egy téglafal. És pontosan ilyen téglafalak azok a “nehézségek” is, amiket meg kell ugranod ahhoz, hogy valamiben jobbá válj. A téglafalak nem áthatolhatatlan akadályok a való életben sem, egyszerűen azért vannak, hogy határokat jelöljenek ki, és távol tartsák azokat, akik nem szándékoznak átmászni rajta - az ugyanis energiabefektetéssel jár. Viszont aki kitartóan próbálkozik, és megtanul idővel átmászni rajta, az elmondhatja magáról, hogy ő megcsinálta. Gondolj csak bele: bárki át tud mászni egy falon, mégsem próbálja meg mindenki. Éppen ez van azzal a céloddal, amit te kijelölsz majd magadnak, hogy megcsinálod 2024-ben. Persze, bárki meg tudná csinálni kell idő és energia befektetésével, de vajon te leszel az?
Minél nagyobb a fal, minél grandiózusabb a cél, annál több idő és akaraterő szükséges hozzá, de valószínűleg annál kevesebben viszik sikerre a megmászását is, nem?
Keress hát új célokat magadnak ‘24-re, válj valamiben még jobbá, mint amilyen tavaly voltál! Mi a TrueSightnál megfogadjuk, hogy idén heti két cikkel jelentkezünk rendszeresen - te pedig segítheted a munkánkat azzal, hogy lájkolod a cikkjeinket vagy megosztod a barátaiddal akár Facebookon, akár egy Instagram sztoriban! Növekedjünk és fejlődjünk együtt, hiszen ezért vagyunk, nem?
Hiszen, ahogy George Elliot mondta: “Miért élünk, ha nem azért, hogy minél könnyebbé tegyük egymás számára az életet?”
Ha van esetleg fogadalmad, terved vagy célod 2024-re, oszd meg velünk a kommentszekcióban! Mindenre reagálunk!
Köszi, hogy itt voltatok,
Pacsi,
Máté
A tavalyi év szörnyű véget ért számomra. Elvesztettem édesapámat, a párommal borzasztóan megromlott a viszonyunk és szét is költöztünk, mert érzelmileg alkalmatlan voltam az adott helyzetben és egy nagyon súlyos depresszióba kerültem majdnem 6 hónapra.
Amit megfogadtam már előbb is, de most rá tehetek egy lapáttal, az az volt, hogy helyreteszem magam a csőd közeli állapotból és a legnagyobb rövid távú célom, hogy a párommal rendezzem a helyzetet és bizonyítsam neki (és magamnak is), hogy az emberek képesek változni és nem a hibáik határozzák meg őket.
Emellett egy apróbb fogadalmam, hogy minden hónapban kipróbálok valami kisebb dolgot, amit eddig még nem (sosem kávéztam, csak az illatát szeretem, szóval januárban megkóstolok pár kávét).
Minden évben írok egy listát milyen célokat akarok az adott évben elérni. Különböző kategóriákban(kapcsolat, pénzügy, egészség, hobbi, tanulás). A célokat a SMART modellel fogalmazom meg. Ezeknek a feltételeknek kell megfelelnie: Konkrét, mérhető, vonzó, reális, időhöz-kötött. A határidő naplóba írom le, hogy rendszeresen elolvassam. Lássam milyen célok/feladatok vannak. Időközönként csekkolom mivel hol tartok. Amikor teljesül kipipálom, Dopamin shot. :D Év végére kb. 80% szokott teljesülni illetve oda írom az év elején nem tervezett elért eredményeket is. Amikor év végén átgondolom az évem büszkeséggel tölt el mennyit fejlődtem illetve általában jobban zárom az évet mint ahogy elsőre gondoltam. Hajrá mindenkinek a kitűzött célokhoz!