5 Comments

Hiányoznak a tényszerű közlésekből a hivatkozások és a szakmai alátámasztás. Azért ez nem ilyen fekete-fehér... sztem

Expand full comment

A forrásokat pótolom, valóban kevesebbet hivatkoztunk, mint szoktunk. A következtetések a mi nézeteinket tükrözik, bizonyos helyeken szándékosan egyszerűsítettem. Elfogadom ha másképp látod és persze, semmi sem fekete vagy fehér, viszont ami teljesen egyértelmű számomra, hogy a 100 éve működő inflációs gazdaságpolitika és a modernkori féktelen pénznyomtatás nem vezet jóra. Vagy hogy egy klasszikus idézzek: "Ebbü baj lesz more!"

Expand full comment

Azért ezt a cikket fenttartásokkal kell olvasni. Vannak benne valótlan állítások, pl.: " Az I. világháború előtt virágzott a kereskedelem és az országok viszonylagos békében éltek egymással" - Ezt abszolút nem tudtam értelmezni, azután, hogy már előtte másfél évszázaddal ilyen háborúk voltak, mint 1757-63 között a 7 éves háború (1. világháború - Churchill). Aztán a 19. században a Napóleoni háborúk, Krími-háború, Porosz háborúk, Ópium háborúk. Ezen felül rengeteg forradalom (itthon '48), amerikai polgárháború, és még rengeteg háború és polgárháború Európán belül és kívül is. Szerintem ez minden csak nem béke (még viszonylagos sem).

Expand full comment

Szerintem itt arra gondoltak, hogy pl a dualizmus idejétől (1867-) egészen az I. világháborúig nem a háborúk jellemezték a világot, Magyarország (vagyis az Osztrák-Magyar Monarchia) ekkor élte szinte a virágkorát, Európa egyik legfejlettebb országa voltunk szinte minden tekintetben (egészségügy, ipar, mezőgazdaság stb.) Ezt a 1867-1914 ig tartó időszakot nevezték a Boldog békeidőknek, ugyanis ezt követően már ismételten jöttek a világméretű konfliktusok (I. és II. VH, valamint a lokális háborúk pl.: koreai háború, vietnámi, hatnapos háború stb.)

Expand full comment

Igen, pontosan.

"The years between 1871 and 1914 brought liberal progress in England, social welfare in Germany, imperial expansion throughout the world, the spread of European civilization, and economic strengthening of England, Germany, the United States, and Japan."

https://www.sparknotes.com/history/european/1871-1914/context/

Expand full comment