Két fontos és népszerű témával készültünk ma nektek, a gamifikációval, és a greenwashinggal. Na hajrá!
Már matekozni is lehet a Duolingoval
Ki ne ismerné az egyik legnépszerűbb nyelvtanulós appot? Ha más miatt nem is, a zöld bagoly miatt biztosan, meg a róla készült mémekről, hogy legyilkolja az egész családodat, ha kihagysz akár csak egyetlen napot is a spanyol nyelvleckéből.
Az app tovább bővíti termékpalettáját, és hamarosan már matekfeladatokkal és zenei ismeretekkel is tudjuk pallérozni az elménket. És hogy ennek miért van hírértéke? Önmagában amúgy semmiért, tök jó, én is aktívan használom. Viszont a hír kapcsán inkább a Duolingo által alkalmazott tanulási technikát, a gamifikációt szeretnénk bemutatni, illetve a mögötte meghúzódó pszichológiai hátteret.
Mi az a gamifikáció?
A gamifikáció (játékosítás) a játékmechanizmusok elvének alkalmazását jelenti nem játékszerű területeken. Az elnevezés a "game" (játék) és a "application" (alkalmazás) szavak kombinációjából származik, a célja pedig, hogy fokozza az emberek érdeklődését, motivációját, elkötelezettségét és hűségét bizonyos feladatok vagy tevékenységek elvégzése iránt.
A gamifikáció alapját a játékokban tapasztalható pozitív élmények és tapasztalatok képezik. Gondoljunk csak arra, hogy a videójátékok milyen erős elköteleződést tudnak kiváltani az emberekből. Ezen az elven alapul a gamifikáció is: ha egy tevékenység játékosítva van, az emberek nagyobb valószínűséggel vesznek részt benne és nagyobb élvezettel végzik el azt. A játékosítás során számos technikát lehet alkalmazni, például:
Pontozás: A felhasználók pontokat szereznek bizonyos tevékenységek elvégzéséért, ami hozzájárul az elérhető célokhoz.
Szintek és jelvények: Amikor a felhasználó eléri a kitűzött célokat, magasabb szintre léphet vagy speciális “jelvényeket” szerezhet (aki nyomta a Pokémont, tudja miről beszélek).
Kihívások és küldetések: Specifikus feladatok vagy tevékenységek, amelyeket a felhasználóknak el kell végezniük.
Versenyek és rangsorok: A felhasználók összehasonlíthatják a teljesítményüket másokéval, például rangsorok vagy bajnokságok formájában.
Történetmesélés: Egy narratíva vagy történet, amely körülveszi az adott tevékenységet, ezáltal érdekesebbé és vonzóbbá téve azt.
Az ilyen játékosított rendszerek nemcsak szórakoztatóbbá teszik a tevékenységeket, hanem fokozzák az emberek elkötelezettségét és hűségét is, mivel a játék növeli a belső motivációt és sikerélményt nyújt. És ha már belső motiváció, akkor rá is térhetünk a gamifikáció mögött húzódó pszichológiai tényezőkre.
A gamifikáció pszichológiai háttere
A gamifikáció népszerűsége mögött komplex pszichológiai mechanizmusok működnek, amelyeket már évszázadok óta kutatnak. Ezek az alapok határozzák meg, hogy miért vonzódunk a játékos elemekhez és miért érezzük magunkat jól és motiváltan a játékos környezetben.
Motiváció: A pszichológia két fő motivációt különböztet meg - a belső és a külső motivációt.
Belső motiváció: Ezt az ösztönzést az egyén belső vágyai és érdeklődése generálja. A gamifikációs elemek, mint például a pontszámok, jelvények vagy szintek növelhetik ezt a típusú motivációt, mert az emberek érzik a haladást és az eredményeket.
Külső motiváció: A külső jutalmak és büntetések által vezérelt. A játékosítás gyakran kombinálja a belső és külső motivációs elemeket a felhasználói elköteleződés növelésére.
Visszacsatolás: Az azonnali visszacsatolás kritikus szerepet játszik a tanulási folyamatban. A gamifikációs rendszerekben az azonnali visszajelzés (pontok, érmék, hangok stb.) segíti az embereket abban, hogy tudják, jó úton haladnak-e.
Verseny és együttműködés: Az ember társas lény; a verseny és az együttműködés alapvető jellemzői a társadalmi interakcióknak. A ranglisták, csapatjátékok, kihívások és egyéb társas jellegű játékmechanizmusok arra ösztönöznek, hogy jobbak legyünk a másiknál, vagy együtt dolgozzunk másokkal a célok elérésében.
Célkitűzés: A célok kitűzése és azok elérése hozzájárul az önmagunkkal szembeni elégedettséghez és az önbizalom növekedéséhez. A játékosított rendszerek gyakran használnak különböző célokat, amelyeket a felhasználóknak el kell érniük, ezáltal vezetve őket a kívánt irányba.
Flow élmény: A Csíkszentmihályi Mihály pszichológus által definiált flow állapot egy olyan teljes elmerülést jelent egy tevékenységben, ahol az idő gyorsan telik, és az egyén optimális teljesítményt nyújt. A gamifikáció megfelelő kihívásokkal és jutalmakkal, elősegítheti ennek az állapotnak az elérését.
A gamifikáció tehát az emberi pszichológia mélyreható megértésén alapul. A játékosított rendszerekben alkalmazott technikák és mechanizmusok célja, hogy maximalizálják az emberi elkötelezettséget, motivációt és teljesítményt.
Hogyan alkalmazható a mindennapokban?
A gamifikációs eszközöket és technikákat ma már nem csak vállalatok és szervezetek alkalmazzák, hanem mi magunk is használni tudjuk mindennapi tevékenységeikben. Az alábbiakban bemutatunk néhány példát arra, hogy miként építhetjük be a gamifikációt mindennapi életünkbe:
Életmód
Sok fitnesz alkalmazás használ játékosított elemeket, mint például pontokat, ranglistákat és kitűzőket. Ilyen lehet például egy lépésszámláló app, amely lehetővé teszi, hogy versenyezzünk barátainkkal a naponta megtett lépések számáért. Meditációs alkalmazások, mint például a Headspace, játékosított kihívásokat kínálnak a felhasználóknak, mint például "meditálj 10 napig egymás után". Nézd meg, milyen hatása van annak, ha pl. a futásaidat össze tudod mérni más futók teljesítményével a Strava-n. Az egészséges verseny mindenkit arra késztet, hogy próbáljon meg egy kicsit jobb lenni.
Tanulás
A blokk elején említettük a Duolingot, mint a játékosított nyelvtanulás úttörőjét. Azonban az olyan online kurzus platformok, mint például a Khan Academy is játékosított elemeket épít be a tananyagokba, hogy fenntartsák a diákok érdeklődését. Mondanám még példaként a Lumosity-t, ami játékos készségfejlesztők segítségével pallérozhatja az elménket, miközben visszajelzést kapunk arról, hogy állunk a korosztályunk teljesítményéhez képest.
Pénzügyek
Néhány pénzügyi alkalmazás kihívásokat és jutalmakat kínál, ha a felhasználók elérnek bizonyos megtakarítási célokat. Számos családi bankolással foglalkozó fintech applikáció alkalmaz gamifikációt, hogy erősítse a legfiatalabb korosztály pénzügyi tudatosságát és műveltségét. Ilyen például a Greenlight vagy a Step, de Magyarországon a Gránit Banknak is vannak már hasonló megoldásai.
A gamifikáció alkalmazásával te is megtalálhatod azt a plusz motivációt, ami segíthet bizonyos célok elérésében, új készségek elsajátításában, vagy egyszerűen csak a mindennapi teendők elvégzésében.
Játszani mindenki szeret, és az előnyödre használhatod. Például strigulázod a napokat a naptáradban, amikor tartottad a diétádat, és nem veszíthetsz azáltal, hogy egymás után két napot elbukj. Ezek apró kis lifehackek, amik játékos, mérhető formában tudnak segíteni abban, hogy jobbá válj. És ne feledd, ez egy jó dolog, és valahogy az oktatás jövőjét jelenti, mert pl. a Duolingo-t vagy hasonló alkalmazásokat önként használják a fiatalok, és az a tanulás, amit te magad választasz, nem a tanár nyomása hatására, sokkal többet ér.
EGY KIS GREENWASHING
Szembejött két hír velem a héten, ami kapcsán mindenképpen szeretnék kicsit beszélni a kamu környezetvédelemről, a greenwashingról. Először is, mit jelent ez pontosan? A greenwashing egy olyan kifejezés, amelyet akkor használnak, amikor egy vállalat vagy szervezet hamis vagy megtévesztő módon próbál környezetvédelmi vagy fenntarthatósági előnyöket kommunikálni vagy reklámozni anélkül, hogy valóban megfelelő intézkedéseket vagy eredményeket mutatna be ezen a területen. A "greenwashing" a "green" (zöld) és a "whitewashing" (fehérítés) szavak összevonásából származik.
Ez gyakran azt jelenti, hogy egy cég vagy szervezet azáltal próbálja javítani a hírnevét vagy növelni az értékesítését, hogy úgy mutatja be magát, mintha környezetbarát vagy fenntartható lenne, anélkül hogy valóban megfelelő lépéseket tenne a környezetvédelem vagy a fenntarthatóság terén.
Példák a greenwashingre:
Hamis reklámozás: egy vállalat reklámokban vagy marketing anyagokban állítja, hogy termékei vagy szolgáltatásai környezetbarátak, miközben valójában nincsenek komoly intézkedései a fenntarthatóság terén.
Környezetvédelmi zászlóshajó: egy cég kiválaszt egy terméket vagy kezdeményezést, amelyet környezetbarátnak nevez, miközben többi terméke vagy gyakorlata környezetkárosító marad. (pl. MOL Bubi esete)
Zöld csomagolás: egy termék zöld csomagolásba kerül, hogy azt sugallja, hogy környezetbarát, miközben a termék összetétele vagy gyártási folyamata nem változik.
Alapítványi tevékenységek túlzása: Egy vállalat azáltal próbálja magát fenntarthatónak mutatni, hogy hangsúlyozza adományozói vagy társadalmi felelősségvállalási tevékenységeit, miközben maga a vállalat nem hajt végre valós fenntarthatósági intézkedéseket. Sokszor pedig ez nem másról szól, mint az adóoptimalizálásról.
A greenwashing negatív hatással lehet a fogyasztókra és a környezetre is, mivel megtéveszti a vásárlókat, és akadályozhatja a valódi fenntarthatósági erőfeszítések támogatását. Sok országban szigorúbb jogszabályok és szabványok vannak érvényben a greenwashing elleni védelem érdekében.
Klasszikus és bonyolult esete az elektromos autók helyzete, ugyanis lehet, hogy nulla lokális emisszióval működnek ezek a gépjárművek, azonban pl. az akkumulátorok gyártása során elképesztő mértékű környezeti terheléssel rendelkeznek. Folyamatosan fejlődik az EV-iparág (Electric-Vehicle), de jelenleg valahol 100.000 km körül van az a pont, aminél a benzines és gázolajjal működő autók szennyezőbbek, mint az elektromosak.
A másik hír:
Tehát 2023-ban egy STARTUP idézem FELTALÁLTA az újratölthető borosüveget. Természetesen olyan hype van a sztori körül, hogy a komplett világsajtóban megjelent ez a szenzáció. Hát, évekkel ezelőtt minden ilyen dolog újratölthető volt, csak aztán rájöttek a vállalatok, hogy macerás a logisztikája a göngyölegnek, mert össze kéne akkor szervezni a fuvart, kéne raktár a tisztítandó palackoknak, továbbá a mosás sem olcsó, illetve azért ott is van vízfelhasználás, elvégre mégsem rakhatják be mondjuk a műanyag 2 literes kólásflakont (emlékszel?) az autoklávba. A pénz és a profitmaximalizálás lett így az isten, fillérekből előállítható a PET-palack, és a boriparban is sokkal egyszerűbb és olcsóbb legyártani egy új üveget, mint a vállalatnak magának foglalkozni akár a logisztikával, akár válogatással vagy a tisztítással.
Sajnos az van, hogy ezek szép és hangzatos próbálkozások, de amíg gyökeresen nem változik meg a hozzáállásunk a fogyasztáshoz, addig nem fog változni semmi. Jelenleg a “zöld” az csak egy marketingcímke, aminek segítségével akár többszörös áron eladhatod a termékedet. Nem a bolygót szeretnék a legtöbben megmenteni, csak a saját prosperálásukat tartják szem előtt.
Bízunk benne, hogy ez idővel változni fog, illetve, ha már az elektromos autókat említettük, akkor az akkumulátorok fejlesztésével ill. a megújuló energiaforrások telepítésével töredékére csökkenthető a környezeti terhelés. Mi is beszámoltunk már a protonakkumulátorokról, amik talán megoldást jelenthetnek rengeteg problémára, és környezetkímélő módon főleg szénből állnak. Aztán ott van még a vízalapú aksik fejlesztése is, amik teljesen fémmentesek, és így lokálisan gyárthatóak a világ bármely pontján. Persze ezek még drágák, de az biztos, hogy idővel olcsóbbá válnak - ha csak az olajlobbi máshogy nem akarja.
Azért sajnos ne felejtsd el, hogy a világot jelenleg minden tekintetben a pénz mozgatja, és a nagyvállalati negyedéves jelentések fontosabbak, mint az, hogy milyen lesz a bolygó öt, tíz vagy akár ötven év múlva. Én azt tartom továbbra is, hogy az egyéni fogyasztásod csökkentésével tudsz legjobban hozzájárulni ahhoz, hogy kiszállj ebből a mókuskerékből, ami folyamatosan arra próbál rávenni, hogy dolgozz többet, csak azért, hogy még több fogyasztási cikket vásárolhass. Jó példa erre, hogy minden évben szó szerint millióan rohannak, hogy beszerezzék a legújabb iPhone-t (pont tegnap mutatták be az ideit, a 15-öt). És miért kell nekik? A legtöbbüknek semmi másért, mint státusszimbólumért. Még a tavalyi is megvan, működik rendesen, de érted, az tavalyi, hát mit fognak szólni a megbeszélésen, hogy lepattant 2022-es modellt teszel ki az asztalra.
Köszi, hogy itt voltatok, és külön köszi, ha dobsz egy kommentet, lájkot, vagy ha megosztod a tartalmainkat a barátaiddal.