🚖Készül az újabb taxisblokád?
Vége a benzinársapkának, az infláció pedig 20 éves rekordszinten van...
Micsoda hétindítás! Kedden 22:30-kor, a rendkívüli kormányinfón Gulyás Gergely és Hernádi Zsolt MOL-vezér bejelentette, hogy az ország üzemanyagellátásának érdekében az ársapkát kivezetik. Biztos olvasták az aznap délutáni TrueSight cikkünket, ami a benzinpánikról szólt…
A mai részben ezekről lesz szó:
Ársapka és a taxisok követelései
Novemberi inflációs adatok
A viccet félretéve: nem akarunk holmi vizionáriust játszani, ha követed a MelléCASH podcastjait, akkor már legalább 6-7 hónapja szajkózzuk, hogy az ársapka legfeljebb rövidtávon jelenthet valamiféle megoldást, hosszútávon hiánygazdasághoz, duplán emelkedő inflációhoz, valamint az ország működésének zavarához vezet. Persze ezt tudták jól a kormányban, az árstopokat kicsit úgy érzem, hogy időhúzásként csinálták az EU-s pénzek megérkezéséig. Az biztos, hogy politikai haszonszerzésre remek intézmény, mert az alacsonyabb szociális rétegeknek az árstop egy remek hívószó - mivel közgazdasági szinten és hosszabb távon nem érdekeltek a dolgokban.
Napról napra éltek eddig is, hol érdekli őket, hogy pár hónap vagy év múlva visszaüt a szocialista gazdasági elemek használata? Majd megoldja akkor valahogy, eddig is megoldotta…
Nagyon sok embernek nem jut el annyi a tudatáig, hogy annál, hogy valami drága, annál csak egy rosszabb dolog van: ha nincsen. Az ársapka pedig mindig ide vezetett, és mindig is ide fog vezetni - mert mesterségesen nyúl bele az amúgy önszabályozó piaci folyamatokba.
Na de a taxisok…
Gyorsan elnézést is kérünk a cím hatásvadász hangulatáért, de ha aktív hírfogyasztó vagy, akkor találkozhattál már Betteridge törvényével. Ez a szabály kimondja, hogy bármilyen szalagcím, ami kérdőjellel ér véget, megválaszolható egy szimpla nem-mel.
Egy nap sem telt el a benzinárstop kivezetése után, a taxisok már nyílt levélben fordultak a kormányfőhöz, hogy nekik ugyan maradjon már meg a 480 Ft-os gázolaj, vagy ha ez nem megvalósítható, akkor más helyeken tudjanak kedvezményeket igénybe venni vagy árat emelni.
Magyarországon a taxis egy elég speciális álla társadalmi réteg, nagyon erős érdekérvényesítő képességgel. Egészen a falig képesek elmenni, amikor a megélhetésük veszélybe kerül, a rendszerváltás óta lévő legnagyobb megmozdulások egyike hozzájuk köthető.
Egy kis történelmi áttekintés a taxisblokádról
1990. október 25-én a kormány 65%-os benzináremelést jelentett be, amit az öbölháborúval és a szovjet szállítás lelassulásával magyaráztak. Eddig a retorika kísértetiesen hasonló a 2022-es helyzettel, a különbséget az adja, hogy akkor alig pár hónapja téptük le a kommunizmus láncait magunkról, és éppen csak ismerkedtünk a piacgazdasággal. Arconcsapta az embereket a valóság, hogy a rendszerváltás után nem lesz hirtelen kolbászból a kerítés - megismerkedtünk a munkanélküliség és a magas infláció fogalmával. Az ország stratégiai készletei akkor vészesen fogytak (3-4 napra voltak elegendőek), ezért próbálkozott ezzel a lépéssel a kormány.
Amire nem számítottak, hogy ez a taxisok és a fuvarozók között mekkora ellenállást vált majd ki a tervezet. Akkoriban 20-25 ezren űzték a taxis szakmát Budapesten (világszinten is kiemelkedően magas szám volt egy ilyen “kisvároshoz” képest, konkrétan több taxis volt ekkor itt, mint New Yorkban) és olyan kommunikációs technológiával rendelkeztek, ami akkor csak a hadseregnek és a rendőrségnek volt.
A szerveződés Budapesten kezdődött, hogy aztán néhány vidéki nagyvárosra is kiterjedjen. A taxisok három napra megbénították a közlekedést azt követelve, hogy kapjanak (legalább részleges) mentességet az áremelés alól.
Hosszas tárgyalások és tüntetések után a kormány végül engedett a taxisoknak és 12 Ft-os literenkénti kedvezményt kaptak. (Így 44 forintot kellett fizetni egy liter üzemanyagért a tervezett 56 Ft helyett - ez “csak 30%-os áremelés a 65%-oshoz képest.)
Ehhez kellett az is, hogy korábban folyósítsanak egy 1991-re tervezett segélyt, illetve Ausztria is üzemanyagszállítmányokat ajánlott fel, hogy minél hamarabb rendeződjön a helyzet. Mivel a blokád bűncselekménynek számított, ezért Göncz Árpád akkori köztársasági elnök megígérte, hogy a blokádban résztvevők ellen nem fog eljárás indulni (kivéve, aki garázdaságot vagy más bűncselekményt követett el).
A három évtizeddel ezelőtti történések mind a mai napig élnek a köztudatban és a ma is aktív politikusok közül is többen elkezdték ekkor már pályájukat. Ami miatt ezt fontos kihangsúlyozni az az, hogy ezek a retinába beleégett képek befolyásolják a ma (és a közelmúltban) hozott döntéseket.
A taxisok jelentette fenyegetés mindig ott van a levegőben, és a kormány engedékenyebb velük, mint más szektorok képvéselőivel. Emlékezzünk csak a néhány évvel ezelőtti történésekre, amikor sztrájkkal fenyegőztek és tüntettek az Uber és a lakossági személyszállítás ellen, ezért a Parlament megváltoztatta a taxistörvényt, ami gyakorlatilag ellehetetlenítette a szolgáltatást, ami után az Uber kivonult Magyarországról (2016).
Persze az érvek amellett jogosan voltak, hogy szabályok közé szorítsák a többi (egyébként olcsóbb) szolgáltató tevékenységét, hiszen gyakran engedély és szabályozás nélkül vitték az utasokat. Hiába volt ennek azonban piac- és versenyösztönző hatása is, a kormány gyakorlatilag egy rendelettel ellehetetlenítette a többiek létét, monopóliumot biztosítva ezzel a taxitársaságoknak, és nem mellesleg áremeléssel kombinált hatósági árat vezettek be. Akkoriban ez elég nagy felháborodást váltott ki az emberek körében, gyakorlatilag itt is egy direkt piactorzítás történt.
Néhány évvel később, immár a közelmúlt: a kormány egy tollvonással átírta a KATA-törvényt, ami szintén közfelháborodást váltott ki. A szisztéma nem működött optimálisan, hiszen rengetegen visszaéltek vele, a munkáltatók panaszkodtak, hogy irreális adóterheik vannak a KATA-sokhoz képest és nem igazságos a rendszer. Ezután érdemi kommunikáció és társadalmi egyeztetés nélkül megváltoztatták a törvényt és rengeteg embert kizártak belőle, akik éveken keresztül használták.
A taxisok? Ja, ők természetesen mentesültek a módosítás alól, rájuk ez nem vonatkozik.
Ezzel el is érkeztünk 2022 decemberéhez, amikor is megszűnik az üzemanyagárstop és mindenki újra piaci áron juthat hozzá. Órákon belül érkezik a reakció: a taxisok levelet írnak, hogy márpedig nekik ez a megélhetésüket veszélyezteti és különben is akkor adjanak nekik más módon adókedvezményt. A keddi kormányinfón Gulyás Gergely is igen kesztyűs kézzel bánt velük, amikor felmerült, hogy mi lesz most a szegény taxisokkal? Azt válaszolta erre, hogy a kormány nyitott arra, hogy tárgyalásokat kezdeményezzen a piaci szereplőkkel más területen.
Mi az oka, amiért még mindig ilyen megkülönböztetett elbánásban részesülnek, és mindig megkapják, amit szeretnének? Csak azért, mert azt híresztelik a városban, hogy “olyan taxisblokádot kapnak, amilyet még nem láttak?”
Távol álljon tőlem, hogy egy egész csoportot néhány egyén viselkedése alapján megítéljek, de a taxisok rendkívül alpáriak tudnak lenni és az utakon is azt éreztetik, hogy ők a felsőbbrendűek (tisztelet a kivételnek, mert tényleg van!). Néhány napja történt az eset, hogy beültem egy autóba, ahol a sofőr megmutatta, hogy melyik gombot kell megnyomni, hogy 1,5x-es, 2x-es, vagy 3x-os gyorsaságú legyen a taxióra mérője. Mit mondjak erre, legalja… de ezt a felsorolást itt be is fejezném, mindenkinek van idevágó saját sztorija már, azt hiszem.
A szomorú az, hogyha megnézzük azt, hogy például a tanárok lassan hónapok óta tüntetnek, demonstrálnak, próbálnak párbeszédet kezdeményezni, arra csupán az a válasz, hogy ez polgári elégedetlenség és elbocsátják őket. Holott nem nehéz belátni, hogy szoros összefüggés van a tanárok száma, képzettsége, hivatástudata és az ország gazdasági fejlettsége és potenciális jövőképe között.
Máté gondolatai
-Teljesen jogosan sérti itt rengeteg ember igazságérzetét, hogy a taxisok különleges elbánásban részesülnek, azonban gondolj csak bele: bár jelenleg csak 6-7000 taxis van Budapesten, de ez egy jól szervezett, elsőosztályú kommunikációval rendelkező osztály, akiknek nem mellesleg autójuk van. Semmilyen más társadalmi csoport nem rendelkezik ezekkel így együtt, az pedig, hogy tudják, hogy egyszer már “megcsinálták” megadja nekik az erőt, hogy nyugodtan lebegtessék ezt, mint lehetséges szankciót. Példát vehetne sok szektor amúgy e tekintetben róluk, ha ilyenformán fognak össze a tanártársadalom, akkor talán a már rég lett volna foganatja a mostani tüntetéseiknek.
-A legnagyobb budapesti cég, a Főtaxi tulajdonosa a 21. leggazdagabb magyar Nagy Elek, aki egyben a BKIK-t (Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara) is vezeti. Alufólia sisak fel: el tudok képzelni azért összefonódást a politika és a gazdasági szektor között, láttunk már ilyet eleget. Ugyanitt engem mint vállalkozó az érdekelne, hogy miért fizetek minden évben cégenként 5000 Ft-ot a BKIK-nak, amiért gyakorlatilag semmit nem kapok az évi 3-4 felszólító levelen kívül, hogy fizessem már be a tagságot…
-Az szintén alufóliasisakos, hogy a taxistársadalom remek példa a kartellezésre: a versenyszektorban amúgy mindenhol tiltott tevékenységet itt rendeletekkel szabályozzák. Kiűzik a piaci konkurenciát (pl. Uber), majd árat emelnek együtt, közösen - mi ez, ha nem rendeleti, felülről irányított versenykorlátozás, amivel a szektor minden tagja jól jár?
-Látszik, hogy a mindenkori hatalomnak ez a gyengéje: egy magát jól megszervezni képes, hatékony társadalmi csoport. Éppen ezért érzem azt, hogy jelenleg egyetlen egy ilyen nagyobb csoport van, ami nem közvetlenül az államtól kap fizetést - pl. fegyveres szervek. Ez a csoport pedig a taxisoké. Minden eszközzel próbálja a mindenkori hatalom lekenyerezni őket, mert ők - lehet őket szeretni vagy utálni - de tisztában vannak az érdekérvényesítő képességeikkel, és megfelelő hallgatóságra is lelnek az ország vezetésénél.
-És még egyszer utoljára: értem, hogy sok pénzbe kerül az autó fenntartása, hogy drága az üzemanyag, meg gyakran kell mosni és szervizelni a kocsit, de ennek a szakmának is piaci alapon kéne mennie, mert a mesterségesen rögzített és központilag irányított árak sosem vezettek hosszú távon semmi jóra. Most ott tartunk, hogy zúgolódik a taxis, hogy olcsó a taxi, az emberek zúgolódnak, hogy drága a taxi, de végeredményben egy szabad piacon ez a szolgáltatás beárazná magát. Persze ez egy utópia, mert akkor tényleg extra hiénázás meg szabadrablás menne, de valami köztes állapot lenne az ideális, ahogy nincs ilyen kiélezett feszültség a társadalmi osztályok és csoportok között. Mert a taxisok vs. mindenki már évek óta éleződik, és a kormány valahogy pajzsként tartja őket maga előtt.
Újabb inflációs rekord
Csütörtökön érkezett a KSH jelentése, miszerint 22,5%-os volt az infláció novemberben Magyarországon, ez húszéves rekordot jelent.
(Ha a kormány alkalmazásában lennék, hangsúlyoznám, hogy lehet, hogy itt húszéves rekord van, de az Egyesült Királyságban 41 éves inflációs rekord dőlt meg például az idén. Azt természetesen nem említeném, hogy ez a rekord csupán 11.1%-os, szemben a mienkkel, ami a duplája…)
Fontos tisztázni, hogy ebben a fogyasztói kosárban még nincsenek benne az emelkedett üzemanyagárak, arról csak januárban látunk tisztább képet. Azonban az is borítékolható, hogy a benzinkutak forgalma vissza fog esni, talán eljutunk végre odáig, hogy az autózás egyfajta megfizethető luxus legyen - ez a bolygó fennmaradásának egyik alapköve.
Látszik, hogy mi történik akkor, mikor rendkívül olcsó az üzemanyag: boldog-boldogtalan addig használja az amúgy átlagosan 15 éves magyar autóját, amíg szét nem esik alatta.
A tojás belépett a három számjegyű territóriumba, és 102.9%-kkal megnyerte az első helyet. Őt követi a kenyér 81.8%-kal, de a tejtermékek és a száraztészta inflációja egyaránt 70% feletti.
Az inflációt hívják a “szegények adójának”, mert az alacsonyabb társadalmi rétegeknek sokkal nagyobb kárt okoz. Nekik nincsenek megtakarításaik, és a napi megélhetéshez szükséges költségek elviszik a keresetük nagy részét. A világban számos helyen elkezdett már enyhülni amúgy az infláció, az elemzők nálunk 2023 elejétől várnak enyhülést, de Matolcsy György szerint a jövő évi pénzromlás 15-18% körül állhat meg.
Köszi, hogy itt voltatok velünk, és egy jó tanács azoknak, akik emailben olvasnak minket: a Gmail számítógépes verzióján simán áthúzod a levelet a promóciók mappából a bejövőkhöz, és alul meg fogja kérdezni, hogy a továbbiakban oda érkezzenek-e a TrueSight levelei…Az “igen” a helyes válasz.
Azt pedig külön megköszönjük, ha megosztod a TrueSight-ot a barátaiddal, ismerőseiddel, hidd el, hogy értékelni fogják. Mindenki szereti azokat, akik minőségi tartalmakat közvetítenek. Az utóbbiban te tudsz segíteni, mi pedig a tartalmakon dolgozunk gőzerővel.
Pacsi,
proxxi
és Máté
Alufólia sisak: taxisok egy jól szervezett 3. lába rendőrségnek, sűrűn informálják is őket. Valamint mennyi részeg/kokaintól megfeszült , kurvázó politikust vihettek haza szar kész állapotban és fognak haza vinni a jövőben is. Ezenkívül luxus és kevésbé luxus hölgyek/urak szállítás kompromittálható címekre. Ezek tudatában jobb, egy jól fizettet, extra vállalkozói kedvezményezett taxis réteg, a taxisok számára jól felfogható érdekekkel mint pl.: a mindenkori hatalom szereplői szennyesének titokban tartása.
Eddigi legkedvesebb cikkem! Jár a pacsi :) ❤
Kiegészítő gondolatok:
- Aki még nem látta, most még megy a mozikban a taxis blokádot feldolgozó magyar film, a Blokád. Helyén kell kezelni, megy benne erősen a túlmisztifikálás, de azért egy misét megér a sztori szerintem: https://port.hu/adatlap/film/mozi/blokad-blokad/movie-235912
- Már sokszor elhangzott, de tényleg marhára nem érdeke a kormánynak, hogy rendbe tegye az iskolarendszert és a pedagógus fizetéseket. Míg a taxisok valóban sok szempontból sakkban tudják tartani az államvezetést, a tanároknak és diákoknak semmi nincs a tarsolyában. A politikusok csemetéi vagy külföldön vagy magániskolában tanulnak, s így ugye az érintettségük is tova tűnik. Arról nem is beszélve, hogy egy demagóg irányítható tömeget sokkal könnyebb megvezetni, mint egy felvilágosult értelmiségi nemzetet. Én viccen kívül megkönnyeztem a Partizán eheti kapcsolódó videóját , a Finn csodát (https://www.youtube.com/watch?v=bk0tn9BFfqs)! Hogy mennyi emberből több lehetne, ha megfelelő környezetet és lehetőségeket biztosítanának nekik....