Itt? Mindenki.
Aki látta az Üvegtigris c. klasszikust, az tudja, hogy honnan származik ez az idézet :)
Annak az apropóján jutott ez eszembe, mert egy nagyon érdekes beszélgetésbe bonyolódtam néhány napja az egyik olvasónkkal a TrueSight kapcsán, ami után sokat gondolkodtam, hogy mi is zajlik itthon, hogy is programoz minket a média, mennyire szűkíti le és sarkítja a gondolkodásunkat, ha nem vagyunk elég tudatosak. Politikáról lesz szó, vagyis inkább arról, hogy milyen kommunikációs stratégia mentén dolgozik a jelenlegi hatalom (illetve az ellenzék), és ezáltal hogyan torzul az emberek világról alkotott képe és véleménye. Különböző témák mentén fogok erről írni, a mai poszt lényege nem az egyes kérdések mély elemzése lesz (bár mindegyik külön is megérne egy misét), hanem a kommunikáció.
Fekete vagy fehér
Onnan indult a téma, hogy megkaptam a fejemre, hogy biztos baloldali érzelmű vagyok, mert sok kormánykritikus cikket írok/írunk az oldalra. Ugye alapból egy gazdasági összefüggésekkel foglalkozó blog vagyunk, ahol némely esetben a történelmi, máskor a politikai aspektust is figyelembe vesszük. Az olvasóink számára az egyértelmű, hogy Magyarország jelenlegi gazdasági és politikai berendezkedésével finoman szólva sem vagyunk megelégedve, ezt nem is tagadtam soha. És pontosan ez az, amit a kormány kommunikációs stratégiaként használ: ha nem ránk szavazol, akkor Gyurcsány. Szándékosan egyszerűsítem le és sarkítok, de tényleg sokan így gondolkodnak és pontosan ez a kormány célja: fekete vagy fehér, igen vagy nem, velünk vagy ellenünk és sorolhatnám. Ez a kérdés is pontosan ezt szimbolizálja: ma Magyarországon nincsenek skálák, nincsen köztes állapot, nem létezik is-is, teljesen le van sarkítva egy bitesre a kommunikáció: ha nem mi, akkor háború, akkor migránsok, akkor gyarmat, akkor nemváltó óvodások, stb. Rengeteg helyről, szisztematikusan felépítve kapjuk a tudatunk szűkítését és a “programozást”.
Nem kell túl messze menni, hogy lássuk, miként működik a kommunikáció és az “alternatív valóság” létrehozása. Néhány napja jelent meg egy cikk a Telexen, hogy egy kelet-magyarországi tanár nyilatkozatát öltöztették új köntösbe. Borsos Tamás elmondta, hogy távolról sem elégedettek a helyzetükkel, külföldi munkavállalásban gondolkodnak és az emberi méltóságukat is sérti a jelenlegi szituáció. Ehelyett az jelent meg, hogy most van egzisztenciájuk, tudják fizetni a hitelt és nem félnek a holnaptól. A kettő nem éppen ugyanaz.
Az elmúlt hónapokban folyamatosak a tüntetések úgy a városban, mint fent a Karmelita előtt, ahol is a résztvevők az oktatás jelenéért és jövőjéért küzdenek. Ez a médiában úgy csapódik le, hogy a kormány ugyan szeretne adni magasabb fizetést a tanároknak, de az EU nem ad rá pénzt. A tanárok - abszolút jogos - béremelési igénye egy hosszú hónapok (évek) óta húzódó vita, amire a kormány előállt ugyan egy növekedési ütemtervvel, de amellé csatolna egy röghöz kötő és gyakorlatilag jogfosztó státusztörvényt. Észtországgal szemben például itthon nem cél az okos és művelt emberek képzése, mert ők könnyebben megértik az összefüggéseket, tudnak kritikusan gondolkodni (és ne adjisten még sok GDP-t is tudnának termelni). Ezért aztán nagy mennyiségben veszélyesek.
Háború
Egy másik ilyen téma a háborúval való riogatás. Jelenleg a csapból is az folyik, hogy Magyarország az egyetlen békepárti ország Európában és ha a baloldal kormányozna, akkor már rég bevonódtunk volna, világháború lenne ésatöbbi. Nemrég arról szóltak a hírek, hogy Magyarország vétóját a NATO ignorálja, és összehívja a NATO - Ukrajna tanácsot, amivel katonai szövetséget és együttműködést kötnek a felek. Én úgy látom ezt a szituációt, hogy a NATO tanulva az elmúlt 100 év történéseiből, egységesen lépett fel az agresszor ellen és mindenképp megálljt akar parancsolni a területfoglaló nagyhatalomnak. Ha a baloldal lenne kormányon, akkor sem lenne világháború, és nem sodródnánk sehova, pont. A NATO egy világméretű katonai szövetség, aminek mi is részesei vagyunk és a meghozott döntés közös. Ha Magyarországot támadás éri, akkor az egész NATO-t éri támadás. Ezt bizonyára minden TS olvasó tudja és érti, viszont a közmédiát követő emberek nem, vagy nem feltétlen. Persze az ukránok füle mögött is van vaj, a magyar kormány többek között a kisebbségekkel való bánásmódot kifogásolja, illetve az OTP feketelistázását.
Foci
Van itt még egy példa, ami jól szemlélteti a rendszer felépítését. Friss hír, hogy az RTL Klub jobb ajánlatot tett a Bajnokok Ligája közvetítési jogaiért, mint az M1/M4 és 2024-től 3 évig ez a csatorna fogja adni a teljes sorozatot. Ez a sztori gyorsan végigfutott a különböző oldalakon, a kormánypárti médiában is elég nagy port kavart. Az RTL Klub egy piaci alapon működő vállalkozás luxemburgi anyacéggel és nagy európai jelenléttel, feltételezem egy hozzáértő csapattal megvizsgálták, hogy mennyit érhetnek a közvetítési jogok és mit tudnak belőle kihozni a következő három évben. Ezt jól szemlélteti az az interjú, amit az imént olvastam a Forbes-on. Mióta az EU nem küldi nekünk a felzárkóztatási pénzeket, azóta nem épül minden sarkon lombkorona-sétány. Meglepődve vette tudomásul a NER, hogy szembejött a szabadpiac és már át is fordult frusztrációba a sztori.
És hogy miért fontos ez?
A foci itthon és a világon is messze a legnépszerűbb sport. A focit szeretik a gyerekek, felnőttek, idősek, bőrszíntől, politikai hovatartozástól (és akár nemtől is) függetlenül. A meccsek előtti, közötti és utáni idősáv az egyik legértékesebb, hirdetési szempontból (a Super Bowl kapcsán mindig lehet olvasni, hogy milyen brutális költsége van 30mp hirdetésnek). A közmédiának azonban nem csak a bevételek a fontosak, hanem a figyelem. A Bajnokok Ligáján keresztül a propaganda ugyanis olyan emberekhez is elér, akik máskor soha, semmilyen alkalommal (na jó, talán az Olimpia idején) nem követik ezeket a csatornákat. Hírhedtté vált az “Egy Perc Híradó” c. műsor, amit különböző szünetekben és programok között sugároznak. Ebben nagyon gyorsan, 3-4 vázlatpontban fel lehet frissíteni, hogy épp kire haragszunk és ki akar minket bántani (migránsok, EU, Soros, szankciós infláció, stb). Pszichológiailag is köztudott tény, hogy ha valamit minél többször ismételünk el, akkor egy ponton már mindegy lesz, hogy az eredeti állításnak mennyi volt az igazságtartalma, ugyanis igaznak fogjuk hinni. Mivel hirtelen jön és rövid intermezzo, ezért sokszor arra sincs idő, hogy lenémítsuk a hangot, mert épp becsúszott a távirányító a párna alá.
Azzal, hogy a jogdíjak átkerülnek az RTL szárnyai alá, ez komoly veszteség az M1 számára. A bevételkiesés a kisebb probléma, a figyelem elvesztése véleményem szerint nagyobb. Emellett pedig üdvözölendő tény, hogy az RTL+-on és majd a streamen is fogunk tudni válogatni a mérkőzések között, és végre tényleg azt nézhetünk, amit akarunk.
Brüsszel
A folyamatosan visszatérő kedvenc bűnbak. A viszonyunk az Európai Unióval most már egy jó ideje szemmel láthatóan romlik. Magyarország ellen jogállamisági eljárás zajlik, visszatartják a felzárkóztatási pénzeket és plakátokon utáljuk azokat, ahonnan kis túlzással “enni” kapunk. Az államkassza teljesen üres, leállnak a vállalkozások munkaerő támogatásai és új adóformát vezettek be, ami az állampapíron kívül minden megtakarítási formát megadóztat. Erre azért van szükség, hogy a lehető legtöbb pénzt csatornázzák be a magyar államkötvényekbe aka. finanszírozzák a magyar államháztartást és a kieső bevételeket. A lehető legmagasabb áron kötöttünk hosszútávú szerződést a gázra, ami szintén jelentősen hozzájárul a magas inflációhoz. Ahogy Máté is írta a minap, ez ugyan valamelyest elkezdett csökkenni, de még mindig 20% felett vagyunk és jelentősen lemaradva a szomszédainkhoz képest is. Az ársapkák (benzin, cukor, stb) negatív hatásairól is volt már korábban szó a TrueSighton, illetve a háború miatt kialakult átmeneti pánik és ellátási lánc problémák is ismertek. A transzparens és felelősséget vállaló kommunikáció helyett a hárítás és a hibáztatás jellemzi a kabinetet. Született egy kifejezés az elmúlt hónapokban, miszerint szankciós infláció van és a kialakult helyzet egyedül az Európai Unió hibája. Teszem fel az ártatlan kérdést, ez csak ránk hat egész Európában?
Lehetne még bőven példákat hozni és valószínűleg nektek is azonnal eszetekbe jut még néhány, de a helyzet szemléltetésére ennyi is bőven elég. Eddig könnyebb volt elfedni a problémákat, mert ömlött a pénz, most azonban már más lesz a helyzet, hogy kiürült az államkassza. Kíváncsi vagyok, hogy a Megafon szócsövei miként fogják ezt cukormázba csomagolni.
Ha tetszenek a cikkek és szeretnél minket támogatni, akkor itt megteheted. Nem elvárás, de nagyra értékeljük!
Ellenzék
Gondolkodtam, hogy egyáltalán írjak-e róluk, annyira nem képviselnek semmilyen erőt. Az o1g szlogen soha nem látott történelmi összefogást eredményezett és a választásokra összekovácsolta a baloldali és liberális pártokat, ami aztán csúfos kudarchoz vezetett. Abból a pofonból azóta sem álltak fel és az elmúlt 1 évben nem láttam semmilyen említésre megmozdulást tőlük. Nagyjából abban merül ki a kommunikációjuk, hogy Orbánék lopnak, csalnak, hazudnak és le kell őket váltani. Értjük, de ennél több kell. Egy program, tervek, fejlődés, tervezés, innováció. Nem lehet úgy újat alkotni, ha folyamatosan a múlton rágódnak, akkor a jövő sem lesz más. Olyan emberek kellenek, akik jobban akarják, mint amennyire fáj. Sajnos történelmi távlatokból tudjuk, hogy a magyarok birkalelkű emberek, akiknek a hátán fát lehet vágni. Ebből kifolyólag a politikai kultúra rendkívül alacsony színvonalú ma Magyarországon és véleményem szerint nincs olyan erő vagy csoportosulás jelenleg, aki kész a feladatra, hogy valami teljesen újat hozzon létre (mint például Észtország).
Összegzés
Arra szeretnénk felhívni a figyelmeteket, hogy bármit is hallotok a médiában, mindig kezeljétek fenntartásokkal és próbáljátok meg végiggondolni az összefüggéseket. A kritikus gondolkodás képessége az egyik legfontosabb skill, amit el tudtok sajátítani az életetek során. Ugyanis, ahogy növekszik körülöttünk a szarkupac, úgy lesz egyre sarkosabb és rögeszmésebb a kommunikáció is. Ilyenkor pedig a legnehezebb nyugodtnak maradni középen és megfigyelni. A legelejére visszautalva: nem szeretem a címkézést, hogy jobb vagy bal, fekete vagy fehér, mert ez soha nem ennyire egyszerű. Én azt szeretném, hogy -az országnak jól menjen, az emberek boldogabbak legyenek és ne akarjanak minden második nap Nyugatra menekülni. Ehhez az kéne első lépésben, hogy a politikusaink számára az ország és a választópolgáraik legyenek a prioritás (tekintve, hogy erre esküdtek fel) és ne a saját zsebük, illetve a hatalomvágyuk. Amíg nem ez a sorrend, addig nem lesz érdemi változás, marad a személyi kultusz és a majd én megmutatom a világnak és mindenkinél jobban tudom, arrogáns hozzáállás.
Pacsi,
Szuper cikk lett, köszönjük szépen!
Egy dolog: sokan gondolják úgy, hogy az ellenzéknek nincs semmi koncepciója. Az, hogy az ellenzék erőtlen és abszolút nem reális kihívója a kormánypártnak az tény. Komolyabb megmozdulást sem láthattunk az utóbbi időben, ugyanakkor koncepciótlannak, program nélkülinek nem mondanám őket.
2018-ban minden párt komoly programot rakott le az asztalra, a Jobbik 80 oldalas, a Momentum több, mint 300 oldalas komoly szakmai programot írt, 2022-ben pedig az egyesült ellenzék szinten több száz oldalas, részletes programtervet publikált. Születtek jó koncepciók az elmúlt években, az más kérdés, hogy ezeket senki nem olvasta és nem sikerült leegyszerűsíteni a főbb csapásvonalakat néhány jól mantrázható tőmondatra.
Véleményem szerint nem a koncepciótlanság a fő probléma, hanem a hiteltelen arcok az ellenzéki oldalon és Fidesz elképesztő médiafölénye és a korlátlan erőforrása.
Nagyon jó lett a cikk, köszi szépen ismét, hogy ilyen minőségi írásokat olvashatunk Tőletek. A propaganda szerintem azért (is)működik, bármilyen kormány is van hatalmon, mert az átlag szavazóhoz szól. Átlagszavazó, értsd: például itt Pesten, ahol élek, a fiatalok, akik a Blahán céltalanul lézengenek és szívnak, ordítoznak, a melós,aki a 7-es buszon délután 4-kor issza a söröcskéjét, majd amikor leszáll, ráküld egy tüskét is kísérővel, Gizike, aki a 3. Xanaxát szedi be aznap, hogy el tudja viselni az idegbeteg alkesz férjét meg a szar munkáját, stb. Ők nem fognak azon agyalni, hogy mi miért történik. A propagandista kommunikáció legalja pedig szerintem, amikor a különböző politikai felek és újságírók egymásnak üzengetnek FB-on. " Az én apukám erősebb, mint a Tiéd". Óvoda.