Nem gondoltuk volna, hogy a “Miért vagyunk ilyen búvalb@szottak” c. cikk válik rövid idő alatt a legolvasottabbá a TrueSighton. Úgy látjuk, hogy ezt a témát újra és újra elő kell venni, mert sokan szeretitek, és a visszajelzések alapján hozzásegít Titeket a fejlődéshez. Meghallva az igényeket hozunk egy 2. részt is, amiben rutinokról, gyakorlatról, gondolatokról és pszichológiáról, valamint biohackingről fogunk írni. Több könyv is van a fejemben, ami engem elindított évekkel ezelőtt az utamon és a mai napig újra fellapozom, ha szükségem van rá, ezeket majd a bejegyzés végén találod.
Bevezetés
Egy klisének hangzó, ezzel együtt számomra az önismereti munka során a legfontosabb mondattal kezdenék: nem a gondolataid vagy!
Mit is jelent ez?
A probléma ott kezdődik, hogy 0-7 éves kor között nincs tudatos “én”, nincsen információs szűrőnk, minden amit látunk és hallunk, az gyakorlatilag ellenállás nélkül megy be a tudattalanunkba. Hogy mondjak egy jó, szoftveres analógiát: a Windows a felszín, a tudatos én, a BIOS pedig a tudattalan. A Windows használata során nem férünk hozzá a BIOS-hoz, a BIOS-ban tisztogatva viszont teljesen más lesz a felhasználói élmény.
Az életünk első 7 évében a szüleink, az óvoda és a többi gyerek a játszótéren formál minket, ott kezdenek kialakulni a minták. Minél jobb házasságba születik egy gyerek, annál nyugodtabb és kisimultabb lesz az idegrendszere, és annál kevesebb traumát örökítenek át neki. Azonban ha állandó a veszekedés, a mindennapok részét képezi az alkohol, és a gyerek nem kap elég szeretetet/figyelmet, akkor nagyobb eséllyel lesznek felnőttkorban önértékelési problémái, folyamatos magányérzete és állandó külső visszaigazolási igényei (pl. instagram lájkok).
Mielőtt azonban elkezdenénk a szüleinket hibáztatni, szentül hiszem, hogy ők mindig a legjobbat akarták/akarják nekünk, és a rendelkezésükre álló eszközöket használva megpróbálnak reagálni a saját és a gyerekeik problémáira. A szüleink generációja egy teljesen más világban nőtt fel - örültek ha kaptak útlevelet, három évente $50-t válthattak külföldre menetelkor, a gyerekkoruk pedig a kommunizmus viszontagságos éveiben zajlott. Csodálkozva hallgatom mind a mai napig, hogy “1977-ben hallgattam először a Pink Floydot bakeliten, vagy mekkora szó volt, hogy kaptam egy farmert.”
Mindezt azért írom le, mert fontos a megértés, hogy ők milyen közegből jöttek. Lassan, vagy egyáltalán nem jutottak hozzá információhoz, és az ő szüleik (mi nagyszüleink) éltek a világháború idején, amikor nem volt biztos, hogy lesz-e kenyér vagy tiszta víz az asztalon.
Coach-hoz vagy terápiára járni? Ha még esély is lett volna rá, akkor is tabu volt.
Ezzel szemben mi teljesen másképp növünk fel - és ők örülnek ennek! Ezt pedig szeretném személy szerint viszonozni nekik, éppen ezért igyekszem minden olyan dologhoz segítek hozzájuttatni őket, ami nélkülem nem, vagy csak nehezen menne (magánegészségügy, utazás, pénzügyi szolgáltatások, stb)
Miért?
Mert hálás vagyok nekik és vissza akarom adni, amit kaptam/kapok, de erről majd később.
Szóval ott tartottunk, hogy kapunk egy csomagot, ami aztán az iskolában alakul tovább, bully vagy bullied kategória, az osztály renitens elemei és még hosszan sorolhatnám. A gyerekek őszinték és kegyetlenek tudnak lenni, kialakulnak az ösztönök, amikkel túlélhetik a rájuk leselkedő veszélyeket. Meghatározó ez a korszak az önértékelésünkkel kapcsolatban, megtanuljuk például, hogy “nem hagysz ételt a tányéron” vagy “nem szarom a pénzt, hogy te elszórd kisfiam”. Az öröklött és a tanult viselkedésminták aztán összeállnak szépen lassan a személyiségünkké. Erről több könyvet is írt például Dr. Joe Dispenza vagy Orvos-Tóth Noémi - de a könyvajánló majd a cikk végén!
Namármost, amikor egy felnőttkori párkapcsolatban azt kapod meg, hogy “olyan vagy mint anyád”, akkor az nem az asszertív módja a kommunikációnak, ezzel együtt valószínűleg igaz. Itt jön képbe az önismeret és a hozzáférés a saját BIOS-unkhoz (tudattalanunkhoz).
Visszatérve a szüleinkre: nagyon sok dolgot tanultunk tőlük, van ami ezek közül nagyon hasznos, más dolgok kevésbé. 30 körül/felett már a mi felelősségünk, hogy kialakítsuk a saját értékrendünket és a személyiségünket, nem hivatkozhatunk arra, hogy “dehát ezt láttam otthon”.
Itt jön képbe több technika, ami segít megismerni a gondolatainkat, a reakciónkat, a viselkedésünket - ergo az első lépés, hogy tudatossá tegyük az addig automatikus, tudattalan énünket.
Hogy is kezdtük? Te nem a gondolataid vagy!
Az agyunk egy nagyon hasznos szerv, csodákra képes, de ugyanúgy trenírozni kell, mint a mell-bicepszet. Ha zabolázatlan és nála van az irányítás, akkor komoly károkat tud okozni - zseni szerv, de nem vezetésre termett. Tele van áramkörökkel, amik információt hordoznak - minél többször gondolunk valamire vagy gyakorlunk valamit, annál erősebb lesz a kötés, és annál automatikusabbá válnak azon folyamatok. Ezt autopilotnak is nevezik, ami számtalanszor előjön a mindennapokban: az ágy ugyanazon oldalán alszunk, ugyanúgy mossuk a fogunkat, ugyanúgy törölközünk stb. Az automatizmusok között is van sok hasznos, amikkel kognitív energiát spórolunk, de ugyanúgy sok olyan is, ami már nem szolgál minket. Ahhoz, hogy ezeket megváltoztassuk, először a gondolatainkat kell megvizsgálni.
Mint mondtam ahhoz, hogy valamin változtassuk, először is fel kell ismerni, észre kell venni azt.
Hogyan? Alább leírok néhány technikát, ami bulletproof, évezredek óta itt van velünk és működik. Fontos megjegyezni, hogy a tükörbe - ami szembejön veled - nem lesz mindig könnyű belenézni. Az agyunk trenírozása mellett a testünket is rendben kell tartani, alább ehhez is adok tippeket.
Naplózás: írd le, hogy milyen visszatérő gondolataid vannak. Este lefekvés előtt célszerű megvizsgálni az eltelt napot, hogy milyen érzelmek vezéreltek aznap, mire hogy reagáltunk. A szokott helyekkel, dolgokkal érdemes kezdeni: edzőterem, munkahely, család, párkapcsolat. Ha ezt néhány hétig vezetitek, akkor elkezdenek kirajzolódni a minták (pl. minden reggel ideges vagyok a forgalomban, szorongok a pénzen vagy haragszom anyámra). Lesz pár ‘aha’ moment, de egyelőre annyi a feladat, hogy ezeket megfigyeljük. Ami fontos: próbálj meg ne haragudni magadra, legyél megértő magaddal szemben, mintha a kutyád, a barátod/barátnőd vagy a gyereked lennél. Jó kezdet, ha már észreveszed azt, hogy mik foglalkoztatnak igazán és hogyan reagáltál rájuk.
Meditáció: mindenki hallott már róla, igaz? Sokunkban ott van a látens igény, hogy kéne, de mikor, hogy, nincs rá időm, nem tudom hogy kezdjek neki, stb. 1-2 tévhitet szeretnék eloszlatni ezzel kapcsolatban: nem kell ahhoz tibeti szerzetesnek lenni évtizedekig, hogy a jótékony hatását át tudd élni. Ha olvasol egy könyvet és teljesen átszellemülsz, akkor is meditálsz, a fiúknak a legjobb módszer erre a sport, mint például a foci. Tapasztaltad már, hogy focizás közben elveszíted az időérzékedet? Ez azért van, mert a mostban, a jelenben vagy és megszűnik körülötted minden frusztráció - csak a labda és a kapu van, a figyelmed ezeken van. A meditáció pontosan ezt jelenti: a jelenben lenni. A legegyszerűbb és legősibb út, amivel vissza tudjuk rántani magunkat a jelenbe, az a légzés és a légzés figyelése, irányítása (“pranayamázás”).
Részletesebb magyarázat itt és itt.Hála/napló: ez a technika a fentiekből szorosan következik, a második lépés. Mielőtt ebbe belemennénk, visszautalok a cikk elejére. Hálás vagyok a szüleimnek, hogy felneveltek és itt vagyok, és ezt szeretném visszaadni nekik, amikor és ahogyan csak tudom. A háláról, mint érzésről rengeteg kutatás született a közelmúltban, és mára már bizonyított tény, hogy a fizikai és lelki jólétünk egyik legfontosabb összetevője. A hálán keresztül jönni fog az öröm, az elégedettség, a nyugalom és a pozitív jövőkép is.
Hogyan lehetek hálás?
Ennek az egyik legegyszerűbb módja a hálanapló vezetése. Számtalan verzió létezik az interneten, de a könyvesboltokban is található sokféle verzió, ha a fizikai formátumot jobban kedveled.
Reggel és/vagy este szentelj a feladatnak 5-6 percet, amikor leírod és átérzed, hogy miért is lehetsz hálás az adott napon. Ezek általában a legapróbb dologgal kezdődnek: a friss kávé illata, egy bók, amit aznap kaptál, kihajtott a virág, amit ültettél - végtelen a lista, hogy mit érzel fontosnak. Át kell formálni az agyunkat, hogy a kis dolgoknak is elkezdjünk örülni. Az univerzum törvénye azt mondja, hogy amit kisurgázol, azt kapod vissza. Minél hálásabb vagy, annál többet kapsz majd vissza (tudom, hogy most néhányan felhúztátok a szemöldökötöket, de tényleg így van).
Máté is írta, meg manapság már köztudott dolog, hogy egy szokás rögzüléséhez 21-40 nap kell. Azt fogod észrevenni, hogy idővel megállsz egy pillanatra a naplementénél, jobban fog ízleni a leves és várni fogod a holnap reggelt, hogy végre új nap kezdődjön.Táplálkozás: hallottad már azt, hogy az vagy amit megeszel? Ez a klisé, de ez is igaz. Számtalan kutatás bizonyítja már, hogy a feldolgozott élelmiszerek, a gyorskaják és a cukor hosszútávon nagy károkat okoz a szervezetünknek. Nyilván nem gondolom, hogy azonnal vegánná kell válni (távolról sem), de a balanszált étrend csodákra képes. Sok zöldség, rengeteg gyümölcs és napi 3l víz. Ha a szervezetünknek megadjuk a megfelelő üzemanyagot, akkor meg fogja hálálni. Nagyon sokat beszél a témáról a maga sajátos stílusában Anthony Williams, aka medicalmedium.
Elegendő mennyiségű és minőségű alvás: a szakirodalom azt javasolja, hogy legyen meg a napi 8 óra, éjfél előtti lefekvéssel. Miközben alszunk, a szervezet regenerálódik, az idegrendszer pihen. Ha a nappali hormon a szerotonin, akkor az éjjeli a melatonin. A kékfény, az éjjeli mobilhasználat, a közelünkben lévő elektronikai berendezések mind-mind rontják az alvásunk színvonalát, ami fáradékonysághoz, szédüléshez, fejfájáshoz és hosszabb távon komolyabb problémákhoz vezethet. Az alvás gyakorlatilag újratölti az agyat azáltal, hogy regenerálja az idegsejtjeink közötti kapcsolatokat. (A neurotranszmitterek szintjét normalizálja, aminek az ingerületek átvitelében van kardinális szerepe.) A legegyszeűbb ökölszabály talán a következő: az elalvás előtti 45 percben zero kékfény. Tudom, hogy nehéz, nekem sem sikerül mindig, de érdemes próbálkozni vele. Ha pörög az agyad és hosszú ideig ébren hánykolódsz, akkor pedig a box légzés (4-4-4-4, vagy 5-5-5-5) egy hasznos tool. Illetve még annyi, hogy ne görcsölj rá arra, hogy “márpedig most el kell aludnom”, mert akkor pont ellentétes hatást fogsz elérni vele.
Mozgás/sport: elengedhetetlen. Legyen az séta, kerékpározás, jóga, foci, úszás vagy tánc. A mozgás felfrissíti a vérkeringést, egészségesen tartja a szívet és javítja az anyagcserét, a kedvünkről nem is beszélve. Az izzadással toxinokat távolít el a testünk és segíti a sejtmegújulást - legalább heti 3x!
Ezek külön-külön és együttesen is nagyon fontos összetevői a mentális és fizikális egészségünknek. Ha ezekkel rendben vagyunk, akkor jóval könnyebb lesz a gondolatainkat és az érzelmeinket rendezni - kevésbé leszünk ingerültek, gyorsabban visszaáll a homeosztázis, és könnyebben kezeljük az élet történéseit. Apropó érzelmek: ezek a testünkben lezajló kémiai folyamatok, amiket a történésekre való reakció és a gondolataink váltanak ki. A munka legnehezebb és egyben legfontosabb része itt történik, kordában kell tartanunk az érzelmeinket, nem vehetik át az uralmat felettünk. Ezeken ugyanúgy tudunk változtatni, mint a gondolatainkon, miután felismertük őket. Egy jó jelzőbója szerintem az alap kiegyensúlyozott, jókedvű állapotunk, ez a természetes. Ha ettől valamiért eltérünk, akkor annak érdemes megkeresni az okát. Rengeteg tudnék még írni a témában, egyet-egyet bővebben kifejteni, de úgy érzem, hogy egyszerre ennyi elég. Let it sink in!
Ui.: bőven maradt még bennem karakter, fogok írni majd a leggyakoribb hátráltató gondolatokról, ill. hiedelmekről is (“nem vagyok elég jó”, “nem érdemlem meg”, “nekem sosincs szerencsém”, stb). Ahhoz azonban, hogy ezeket érdemben meg tudjuk környékezni, fontos volt, hogy egy kis alapozót adjunk a témához. Elsőre tehát a lényeg: kezdd el monitorozni a visszatérő gondolataidat és ne higgy el mindent, amit gondolsz :)
Bónusz - könyvajánló:
Az alábbiakban néhány olyan könyvet fogok kiemelni, ami a fenti téma egyes részeit tárgyalja részleteiben és számomra nagyon sokat adtak. Ezek között vannak magyar és külföldi szerzők is, olvassátok bátran:
Dr. Joe Dispenza - You are the placebo (van már magyar változata is)
Az agyunk hatalmát és ki nem használt képességeinket mutatja be és magyarázza el rengeteg kísérlettel és kutatási eredménnyel alátámasztva. Végigvezet minket azon, hogyan tudunk új viselkedési mintákat építeni, egyúttal új jövőt alkotni.Ben Greenfield - Boundless
Avagy biohacking bibliának is nevezik. A-tól Z-ig végigmegy mindenen, ami a témát érinti. Táplálékkiegészítők, regeneráció, erőforrás-optimalizálás, stb. Időt és energiát nem sajnálva bemutatja a különböző technikák hatását a szervezetre és elmagyarázza, miként is legyünk egészségesek.Orvos-Tóth Noémi - Örökölt sors
Az egyik legismertebb magyar önismereti könyv. Átvezet minket a transzgenerációs traumákon és hogy ez miként hat ki a mindennapjainkra, és formálja láthatatlanul az életünket. Segít megértenünk az elakadásaink okait és megoldási javaslatokat is mutat.Csattos Ilona - Vedd észre
Megtanít figyelni, megmutatja hogyan vedd észre a szokásaidat és lásd magad kívülről. Az egyik legsikeresebb magyar coach, mentor, emberek százai járnak az előadásaira és retreatjeire.
Köszi, hogy itt voltatok velünk, és egy jó tanács azoknak, akik emailben olvasnak minket: a Gmail számítógépes verzióján simán áthúzod a levelet a promóciók mappából a bejövőkhöz, és alul meg fogja kérdezni, hogy a továbbiakban oda érkezzenek-e a TrueSight levelei…Az “igen” a helyes válasz.
Azt pedig külön megköszönjük, ha megosztod a TrueSight-ot a barátaiddal, ismerőseiddel, hidd el, hogy értékelni fogják. Mindenki szereti azokat, akik minőségi tartalmakat közvetítenek. Az utóbbiban te tudsz segíteni, mi pedig a tartalmakon dolgozunk gőzerővel.
Pacsi,
proxxi, siki, Máté
+1 tipp: háziállat. Sokszor mondom, hogy a kutyám terápiás kutya, mindig megkérdezik, hogy mit tud, miért terápiás? A válaszom : azért, mert VAN. Az állatartásnak rengeteg pozitív hatása van, de a "jó gazda gondosságával" kell tartani őket. (guglizd ki). Gondoltam a tőkés réce mellett elfér ez a komment is😁
Köszi Proxxi a szuper cikket és tippeket (sokat màr règóta alkalmazok ès valóban hatàsosak)! A könyvajánlókat be is tettem a kosaramba😌 +1 kiegèszítő könyv tipp: Orvos-Tóth Noémi - Szabad Akarat. Az első könyv gondolatébresztésre jó, de a második nagyon hasonló tartalommal kicsit bővebben boncolgat bizonyos sémákat és feldolgozatlan problémákat. Azt hiszem 3 nap alatt olvastam ki, annyira magával ragadott. Nagyon ajánlom azoknak, akik mèg mèlyebben elmerülnènek a transzgeneràciós, hozott és örökölt minták tengerében:)