💰EU-s pénzek a levesben? + Black Friday
Megkapjuk? Nem kapjuk? Kit érdekel, van új lapostévé hitelre!
Kellemes hétfőt mindenkinek! Zajlott egy pár kevésbé fontos történés, amivel kapcsolatban viszont szeretnénk átadni a gondolatainkat, mert azok talán fontosak lehetnek. Na zuhanjunk is neki! Miről lesz ma szó?
Nem jönnek az EU-s pénzek?
Black Friday és a konzumidiotizmus
Cyber Monday
Jön vagy nem jön az EU-s pénz?
Pár napja röppent fel a hír, hogy az Európai Parlament és Európai Bizottság azt javasolja az Európai Tanácsnak (remélem még tudsz követni), hogy a magyar kormány ne kapja meg a nagyjából 7,5 milliárd eurónyi felzárkóztatási forrást.
Röviden összefoglalom, amire mindenki kíváncsi: nem, nem tudjuk, hogy megkapjuk-e a pénzeket. Ezért most ahelyett, hogy mi is beszállnánk abba a versenybe, hogy az EU-s kaszinó rulettasztala mellett állva próbáljuk megmondani, hogy piros vagy fekete lesz a következő pörgetés, pár gondolatot hoznánk ezzel az egész sztorival és az Európiai Unió politikájával kapcsolatban.
-Bár a politika arra kondícionálta az agyunkat, hogy csak végletekben gondolkodjunk, mi inkább próbálunk középen maradni: nem csak az igen vagy a nem létezik. Lehet, hogy kapunk pénzt, csak egyfajta feltételrendszerhez, mérföldkövekhez kötve, időben kicsit elnyújtva. Nem kell felülni egyik vagy másik oldal hergelésének sem.
-Magyarország az EU bűnbakja, a “leggyengébb láncszem’”. És nem, ez nem egyfajta itthoni belpolitikai mondás. Raoul Schindler, a híres pszichiáter csoportdinamika-elmélete kimondja, hogy azokban a közösségekben, ahol van egy bűnbak, akire lehet mutogatni, ott sokkal erősebb az összetartás a csoport többi része között. És mivel jellemzően ez a “többi rész” alkotja a nagyon nagy százalékot, ezért előnyös a közösség egészére nézve az, ha egy ilyen tag köztük van.
Ez természetesen politikai szinten megy - látjuk és olvassuk gyakorlatilag nap mint nap, hogy mit kap a magyar kormány a vezető európai politikusoktól, de az csupán egy színjátékkal egyenértékű, a valódi európai érdekek a gazdasági oldalon keresendők.
Magyarország értékes, szakképzett és olcsó munkaerővel látja el a hatalmas német gazdasági konszerneket, kedvező feltételeket teremt a multinacionális vállalatoknak, és ezért az Európai Unió értékes tagja. A felszínen való sárdobálás pedig arra jó, hogy még jobban összekovácsolja az “európai értékeket” valló államok közösségét.
-Mi értelme lenne Magyarországtól teljesen megvonni a forrásokat? Számos olyan, fontos döntés van ez EU-ban, ahol minden államnak vétójoga van. Ha Magyarországot ilyenformán megalázzák, akkor onnantól kezdve az ország vezetésének kvázi semmi érdeke nem lenne még a “jófiút” eljátszani sem. Lehet fullba tolni azt, hogy megakasztják a fontos kérdéseket. Ez a politikában tényleg az az állapot, amikor gyakorlatilag semmi vesztenivalója nincs a magyar vezetőségnek, miért ne csuklóztatná akkor tovább az EU-t? Hát úgysem fizetnek…
-Ez a cicaharc fontos, mert muszáj masszíroznia egymást a két félnek. A játékelmélet szerint csak az az igazi győzelem, amit mindkét fél akként él meg - mert akkor nincs arcvesztés egyik oldalról sem. Az EU nyer, mert egyfajta jogállamiságot erőltetett a kormányunkra, Magyarország pedig megnyeri az amúgy jogosan őt megillető pénzeket.
Lábjegyzet: -ezt a kommunikációs kettősséget amúgy zseniálisan űzi a magyar kormány. Bármi is történik az EU-s pénzek kapcsán a jövőben, azt egyfajta győzelemként vagy önigazolásként fogja a hatalom elkönyvelni.
Megjöttek a pénzek? Szuper, ez megilleti a magyar embereket, mi pedig a magyar emberekért küzdöttünk, és küzdünk majd ezután is!
Nem jöttek meg a pénzek? Na látjátok, erről beszéltünk, hogy az EU csak kihasználja Magyarországot, és rá akarja erőltetni az akaratát a magyar emberekre. Mi pedig ezt nem hagyhatjuk, mert a magyar emberekért küzdünk (ellentétben a magyar baloldallal, akik a magyar emberek ellen szavaztak).
-Összefoglalva: Magyarországnak kell az EU, az EU-nak pedig kell Magyarország. A kirakatban mindig is menni fog az arcoskodás, de a nap végén ugyanoda járnak sörözni… Bármennyire fáj is ezt kimondani, de az EU-t elsősorban a közös GAZDASÁGI érdekek tartják össze.
proxxi megjegyzése: nem vagyok jogász, nem ismerem a pontos eljárásrendet az EU-ban, hogy a támogatások megítélése vagy esetleges megvonása milyen szabályok szerint történik, de a költői kérdést azért felteszem: az Európai Ügyészséghez pl. miért nem csatlakozunk?
Nekem úgy tűnik, hogy Magyarországnak addig érdeke az EU tagság, amíg ebből az együttműködésből profitálni tud, viszont ha egy elvárás az itthoni status quo felborulását eredményezheti, akkor az ellen foggal-körömmel harcolunk. Én azt gondolom, hogy az EU jogosan akarja számonkérni és nyomonkövetni, hogy a támogatások hogy (vagy hogy nem) kerültek felhasználásra.
Válság? Hol?
Tegye fel a kezét, aki meglepődött azon, hogy az idei Black Friday újra rekordokat döntött. Bármennyire is Damoklész kardjaként lóg az emberiség fölött a számtalan világválság és recesszió, a hagyományosan november utolsó péntekén tartott “ünnep” minden évben, így 2022-ben is ráhúzott még egy lapot az előtte lévők számaira. Pontos számokkal és milliárd dollárokkal nem akarunk dobálózni, mert teljesen értelmetlen, inkább itt is pár észrevétel.
Kezdetnek jöjjön egy szemléltető ábra a kapitalizmus hazájából, az Amerikai Egyesült Államokból, ahol valószínűleg nem olvassák a TrueSight-ot, ezért nem úgy néz ki, hogy átgondoltan költekeznének.
Igen, jól látod, a hitelkártya-adósságok az egekben, a megtakarítások a béka segge alatt, az ajtón pedig kopogtat a lakáspiaci-, a munkaerőpiaci-, a tőzsdei- és még számtalan recesszió. Ennek nem lehet jó vége. És szerintem itt valamiféle teljesen másról van szó, mert nem tudom elképzelni, hogy a társadalom ne érezné azt, hogy “hét szűk esztendő” fog következni, hiszen még a csapból is ez ömlik az irányukba. Inkább úgy gondolom, hogy két fő összetevője van ennek az eszetlen költekezésnek - az egyik a koronavírus-válság kezeléséből következik, a másik pedig az a jelenség, ami a Black Friday-ben csúcsosodik ki.
1️⃣ A nép megtanulta a covid utáni villám-recesszióban, hogy bármilyen szarba kerülnek, a hatalom úgyis kisegíti őket valami ingyen pénzzel. Ez nem csak az USA-ban volt jellemző az általuk csak “stimmy”-ként becézett stimulus check-ekkel, amiből volt jó sok etap, ez azért működött sok-sok országban, pl. Ausztriában is, ahol inkább megérte otthon maradni és nem dolgozni az állam pénzén, mint bejárni gürcölni. Arra számítanak emiatt talán sokan, hogy egy esetleges összeomlásban majd úgyis kisegítik őket megint, akkor meg miért spórolnának? És részben igazuk is van - még most, 2022 őszén is osztogatják az ingyen pénzt az államok, csak most nem a covid, hanem az elszálló energiaárak miatt.
De nincs olyan, hogy ingyen ebéd - azt a pénzt meg kell termelni valahol, el kell valakitől venni vagy ki kell nyomtatni - ami pedig inflációval jár. De hát hol érdekel az engem, mikor lesz új 65 colos TV a fa alatt?
2️⃣ Úgyis jön a válság…akkor meg mehet a hedonizmus ezerrel. Éljünk a mának avagy carpe diem, valamint YOLO a hülyéknek. Az ősi hüllőagy programja, a “ki tudja mi lesz holnap, ezért még ma kell kipörgetni mindent, amit lehet” bekapcsol. És tényleg: menj végig Budapesten egy péntek-szombat este: alig találsz szabad asztalt az éttermekben és vendéglátó egységekben, miközben mindenhonnan azt hallod, hogy válság van. Ez egy érthető pszichológiai védekezés, rengetegen még a tagadás fázisában élnek, mert a valósággal szembenézni kognitív disszonanciával járna. Éppen azért működnek a “hatalmas” Black Friday akciók, ahol ilyen-olyan pszichológiai trükkökkel vesznek rá arra, hogy neked márpedig fogyasztanod kell.
proxxi: önmagában a Black Friday sem jó vagy rossz, inkább az számít, hogy mi milyen jelentést tulajdonítunk neki. Több emberről tudok, aki tudatosan erre készülve megvette pénteken azokat az eszközöket, ami a munkához, gyereknek iskolába stb. kellettek. Azt gondolom, hogy ez teljesen rendben van. Ha valamire amúgy is szükségünk van, akkor miért ne köthetnénk össze ezt egy szép nagy akcióval?
A probléma ott kezdődik, ha erőn felül költünk (mert pl. FOMO van), vagy olyan pénzt verünk el, amivel nem is rendelkezünk. Sokszor elhangzott már a szánkból, hogy próbáljunk tudatosabban vásárolni (pláne egy ilyen időszakban) és még sokszor el is fog. A személyi- és hitelkártyakölcsön ráadásul a legdrágábbak közül valók. Egyenes arányosság és magas korreláció van a megtakarítás és a jólét között.
Máté gondolatai proxxihoz: a több embernek mondd meg, hogy a januári készletkisöprést kellett volna megvárni az igazán jó akciókért!
(Szerencsére a Gazdasági Versenyhivatal már figyel az utóbbi időben, mert rengetegen trükköztek az árakkal a nagy akciók keretében. A kiskereskedelem összes gusztustalan húzását fel sem tudnánk sorolni, az egyszerű felárazás majd leárazás trükktől elkezdve a “számlát nem tudunk adni, és csak készpénzzel lehet fizetni”-ig minden volt. Az eMAG-ot egyébként tavaly büntették meg a 2018-as BF miatt 4 milliárd forint körüli összegre. Tényleg nagy pacsi a GVH-nak, mert a Black Friday egyre inkább a vásárlók megtévesztéséről szólt a tényleges leárazások helyett, és ennek véget kellett vetni.)
+1 Cyber Monday
Ha nem volt elég a Black Fridayből, vagy lemaradtál valami akcióról, akkor kitalálták amúgy 2005-ben a fent nevezett eseményt, ami főleg az e-kereskedelemre helyezi a hangsúlyt. Nem erre reflektálnánk, de ha már online jelenlét, a Hive Systems tett közzé a napokban egy frissített, 2022-es táblázatot, hogy egy hackernek mennyi időbe telne brute force támadással feltörni a jelszavad. A szemléletes NYERS ERŐ név amúgy találó, gyakorlatilag az összes lehetséges jelszókombináció próbálgatását jelenti. Viszont az évek során az ilyen támadások sikeressége megnőtt, ugyanis csak az informatikai háttér számít - hogy hány műveletet tud végrehajtani a támadó a “próbálkozások” során az adott idő alatt.
Szentelünk majd külön részt az online identitásunk védelmére, addig álljon itt egy táblázat, és gondolkozz el rajta, hogy ideje-e jelszót cserélni.
Még egy másik fontos, szemléltető ábra, ami azt mutatja be, hogy milyen gyorsan törik fel a fiókjaidat akkor, ha valamelyiket már feltörték, és te UGYANAZT a jelszót alkalmaztad a másik bejelentkezéshez is:
Triviálisnak tűnő, de nagyon fontos téma az, hogy megfelelően védjük az értékeinket az interneten, és a különböző netbankos és wallet-alkalmazások elterjedésével pedig kifejezett anyagi kockázatokat is rejt magában a dolog - nem annyiról szól a fáma, hogy feltörik a Facebookod, aztán kiírják, hogy “meleg vagyok”. Hozunk ezzel kapcsolatos tartalmakat is nektek majd. Addig is egy nagyon egyszerű megoldás, amit a legtöbb szolgáltató már felkínál: kapcsoljátok be a 2FA-t, vagyis a két faktoros azonosítást/face ID-t, hogy a jelszavak mellé azt is kérje app vagy az oldal belépéskor.
Köszi, hogy itt voltatok velünk, és egy jó tanács azoknak, akik emailben olvasnak minket: a Gmail számítógépes verzióján simán áthúzod a levelet a promóciók mappából a bejövőkhöz, és alul meg fogja kérdezni, hogy a továbbiakban oda érkezzenek-e a TrueSight levelei…Az “igen” a helyes válasz.
Azt pedig külön megköszönjük, ha megosztod a TrueSight-ot a barátaiddal, ismerőseiddel, hidd el, hogy értékelni fogják. Mindenki szereti azokat, akik minőségi tartalmakat közvetítenek. Az utóbbiban te tudsz segíteni, mi pedig a tartalmakon dolgozunk gőzerővel.
Pacsi,
Máté
és Proxxi
2FA mellé még egy password managert sem árt "beszerezni" és minden szolgáltatáshoz másik jelszót használni. :)
eMag-os viszontealadóként csak annyit tennék hozzá a Black Fridayhoz, hogy nem mindegy, ha te vagy az eMag, vagy te vagy egy viszonteladó, seller. Az eMag is csak olyan kategóriákban trükközik, ahol a viszonteladóknak nem éri meg forgalmazni. Például telefonok, drágább elektronikai eszközök, márkás termékek, stb.
Azokban a kategóriákban, ahol nagyrészt viszonteladók versenyeznek, ott hatalmas a konkurencia, és az eMag algoritmusai alapján ha trükközni akarsz, akkor be kell áldozni egy hónapnyi forgalmat. Ha nem akarsz trükközni, és általában nem akarsz beáldozni egy teljes hónap forgalmat bizonyos termékekből, akkor az akciók igenis valósak. Főleg akkor, ha be akarsz kerülni a wow deals-ek közé.