Két fontos, aktuális témát hoztunk ma nektek: a frissen kirobbant oktatási botrányt, és kicsit körbenézünk a lassuló lakáspiacon, ami jó hírrel szolgálhat azoknak, akik saját ingatlanhoz szeretnének jutni belátható időn belül. Kezdjük az előbbivel!
Egymás között arra “panaszkodtunk'“, hogy az első héten nem történt semmi, és picit nehéz cikket írni történések nélkül - már ami az aktualitásokat illeti. Erre tessék, most megkaptuk, ez a fránya EU már megint minket nyektet, most épp a diákjainktól akarják elvenni a pénzt…
A szokásostól eltérően ebben a cikkben több politikai vonatkozás és magyarázat lesz, ezúttal egyszerűen elkerülhetetlen. (Aki még ezek után is írja, hogy politizáljunk, annak már tényleg nem tudunk semmit mondani, sajnos Magyarországon olyan szinten összefonódott a hétköznapok és a politika világa, hogy sokszor nem lehet megkerülni a témát. Azonban akkor is törekednünk kell arra, hogy a lehető legobjektívabban álljunk bármelyik ilyen szituációhoz.)
Néhány napja robbant a hírbomba, hogy az Európai Unió újabb szankciókat léptet érvénybe Magyarország ellen, és ennek a diákok és az egyetemi oktatók láthatják kárát. Történt ugyanis, hogy az Európai Bizottság - egyelőre ideiglenesen - kizárta az alapítványi működtetésű egyetemeket az Erasmus+ és a Horizont Európa programok finanszírozásából. Az előbbiről szinte biztosan mindenki hallott, aki jár(t) egyetemre. Arról szól, hogy egy szemesztert eltölthetünk egy másik ország hasonló karán, ami minden fiatal számára egy hatalmas lehetőség, hiszen rendkívül jó kapcsolatokra tehetünk szert, megismerhetünk egy másik kultúrát, és más nyelven, nívós oktatásban részesülhetünk. A Horizont Európa pedig az oktatóknak és a kutatóknak szóló program, hogy különböző, széles társadalmi réteget érintő kérdésekben érjenek el kézzelfogható eredményeket (pl. virológia). Ezek olyannyira fontos programok, hogy Nobel-díjas tudósok is jelentkeznek ezekre a pályázatokra szerte Európából - mondanunk sem kell, hogy mekkora presztízse van.
A jelenleg futó támogatásokat nem vonják vissza, de ami tavaly december 15-e után került beadásra, azokat elutasítják és ha minden így marad, akkor 2024-től a “modellváltáson” átesett egyetemek nem kapnak támogatást.
Miért is dönthetett így egyhangúlag a bizottság?
Elöljáróban fontos tisztázni, hogy Magyarország ellen tavaly ősz óta már zajlik egy jogállamisági eljárás. Ez a mostani döntés ahhoz szorosan köthető, hiszen hasonló aggályokat fogalmaz meg a testület. Az EU fő problémaként azt jelöli meg, hogy a magyar közbeszerzési, pályáztatási rendszer átláthatatlan, a források felhasználása és kiosztása körül nagyfokú korrupciós veszély áll fenn. A gazdasági kérdések mellett továbbá az igazságszolgáltatás függetlenségét is hiányolják.
Az egyetemek hátteréről annyit, hogy a tavalyi év során a legtöbbet alapítványi struktúrába szervezték ki, ún. modellváltáson estek át. Ez azt jelenti, hogy kikerültek a közvetlen állami felügyelet alól, helyette vagyonkezelő alapítványok lesznek a fenntartóik. Pálinkás József, a kormány korábbi oktatási minisztere úgy fogalmazott, hogy ez olyan, mintha az MTA elnöksége fölé helyeztek volna egy pártbizottságot.
Ezek az alapítványok döntenek többek között a kinevezésekről és elbocsátásokról, diszponálnak az állami és uniós források felett. Ennek az EU szerint azért van kiemelt kockázata, mert
kuratóriumi tagok lehetnek magas rangú politikai vezetők
nem vonatkoznak rájuk az uniós közbeszerzési szabályok
átláthatatlan a működésük
a vezetők kivételes elbánást és kedvezményeket kapnak
a parlament módosította az összeférhetetlenségre vonatkozó szabályokat
Végignézve az egyetemek listáját, tisztán látszik, hogy a legtöbb magas rangú politikus valamelyik alapítvány tagja. Ezért tiszteletdíjat kapnak, de ami az aggasztóbb, hogy ezzel gyakorlatilag kontrollálják az egyetemi döntéseket, és esetleges kormányváltáskor sem veszítik el a befolyásukat. (A sokat emlegetett deep state, ugyebár.)
Ha őszinték akarunk lenni, itt lényegesen többről van szó, mint a támogatások összege, azt a kormány valóban ki tudja fizetni. Amit nem tudna pótolni, az a nemzetközi tapasztalat és kapcsolatok, amit az ilyen programokon szerezhetnek a kutatók és a diákok. Arról nem is beszélve, hogy mennyit esik az amúgy sem kifejezetten jó helyen rangsorolt egyetemek megítélése. A következménye ennek az lehet, hogy távozik a szürkeállomány egy része és külföldre viszi a tudást. Számomra az egyetlen pozitív olvasata az ösztöndíjak körül zajló mizériának: az EU az elmúlt hónapokban végre a sarkára állt és nem hagyja magát hülyének nézni. Az összeférhetetlenségi probléma feloldásához szinte biztosan változtatni kell a mostani struktúrán, mert jelenleg olyan patinás egyetemek programjai kerültek felfüggesztésre, mint például a Corvinus vagy a PTE.
Máté extra gondolata
Én csak egy kis politikai valóságot szeretnék belecsempészni, hogy miért jó ez a mostani vezetésnek. Persze egyből felhördül majd mindenki, hogy “de hát diákok életéről van konkrétan szó, már hogy lenne jó?” - pedig szerintem az, ami történik, nagyon nyilvánvaló. Itt az EU hibázott szerintem egy nagyot, ugyanis ezek a kérdéskörök már 1 éve az asztalon vannak, de szerintem a tanártüntetéseknek akartak egy új lendületet adni azzal, hogy bevonják a felsőoktatásban résztvevőket is. Azzal viszont nem számoltak, hogy kommunikáció szempontjából a magyar kormányban egy olyan ellenfélre találtak, akit nem tudnak legyőzni.
1. Ha megvonják a diákok lehetőségeit és a pénzeit: a magyar kormány már fel is ajánlotta, hogy természetesen fizeti az ösztöndíjakat, és a lehetőségekhez mérten pótol minden kieső forrást. De ne felejtsétek el ugye, hogy ezt a MAGYAR kormány tette nektek lehetővé, a gonosz BRÜSSZEL pedig elvette tőletek.
2. Ha az EU visszalép ettől az egésztől, hogy diákokkal akarja konkrétan zsarolni a magyar kormányt, akkor pedig szintén a magyarok nyertek, mert hát meghátrálásra kényszerítették a nagy, gonosz EU-t.
Szóval mindenki hátradőlhet, nem fog itt semmi sem változni, ahogy írtuk korábban: mi vagyunk az EU szükséges fekete bárányai, tudják ezt jól ők is és mi is. Kommunikációban pedig verhetetlen a kormányunk, az is biztos. Ennek ellenére, ahogy proxxi említette, a nemzetközi lehetőségek és kapcsolatok olyan dolgok, amiket pusztán pénzzel nem lehet megoldani. Reméljük, hogy kicsit enyhül ez a helyzet és lesz valami megoldás, mert így is már rengeteg okos, értelmes fiatal hagyta el az országot, és a szellemi erőforrásainkra és a jövő generációira kéne talán a legjobban vigyázni. Elég csak megnézni, hogy milyen büszkék vagyunk a magyar Nobel-díjasokra, miközben nagy részük nem Magyarországon tevékenykedett. A brain-draint (agyelszívás) kiválóan alkalmazza rengeteg fejlett állam: csábító életkörülményeket és feltételeket biztosítanak a szellemi tőkének, akik a világ minden tájáról érkeznek. Talán ez kéne, hogy a cél legyen inkább nálunk is, nem pont az ellenkezője, amerre haladunk…
Végre csökkennek az ingatlanárak
Bevallom, gondolkoztam rajta, hogy idézőjelbe tegyem-e a fejezetcímben a “végre” szót, ugyanis ambivalensen hat ez a hír a társadalomra. Lakhatási válság van szerintem már évek óta Magyarországon, ahol folyamatosan nyílik az olló, és egyre kisebb eséllyel jut valaki saját ingatlanhoz, főleg ha fiatal. Erről a generációk között átívelő feszültségről beszéltünk már: a fiatalok a keresetük nagyon nagy részét albérletre kényszerülnek költeni, miközben az idősebb generációnál landolnak a bérleti díjak, akik anno olcsón jutottak hozzá a telekhez/házhoz/lakáshoz, és immáron a sokszorosát érik alapból - amire jön az extra hozam, amit a vendégmunkások, külföldiek és újonnan az ukrán menekültek által felvert bérleti díjak hoznak.
Szóval az ország egyik fele lakást szeretne, ők most talán kicsit boldogabbak, mert bár a piacon nominális csökkenés jelentkezett, azért a forint romlása miatt reálértéken az ingatlanok ára már korábban elérte a csúcsot. Nekik azonban extra fájdalmat okoz az, hogy a 13%-os jegybanki alapkamat miatt a lakossági hitelpiac konkrétan befagyott, mert nagyon kevesen mernek belevágni egy jelzáloghitelbe úgy, hogy a törlesztőrészlet van, ahol a duplája annak, mintha tavaly vette volna fel az ember.
Az ország másik fele, az ingatlantulajok pedig kicsit szomorkodnak, mert hát megállt a 10 éve tartó Kánaán, amikor az ingatlanpiac volt az egyik legbiztosabb befektetési forma, és tényleg minden csak felfelé ment. Úgy gondolom, hogy az új építésű, korszerű energetikájú házak/lakások iránt a kereslet ugyanúgy meg fog maradni, sőt, a kínálati szűkösség miatt ezen ingatlanok ára változatlanul emelkedhet. Az ország fejébe belevert rezsiválság viszont oda vezetett, hogy a ZS+ energiaosztályú, remegő Ikarus-üveges, beázó, ősrégi gázkonvektoros házak és bérlakások ideje lejárt.
Volt itt jó pár év, amíg a viszonylag alacsony energiadíjak miatt mindent el lehetett adni, és sokan meg is próbálták: látszatfelújítások, kókány munkák, összecsapott kivitelezések: mindegy, csak gyorsan át lehessen verni valakit. Talán most elválik a búza az ocsútól, és a minőségi, megbízható munkát végző kivitelezők és közvetítők fognak nagyobb szerephez jutni.
Kicsit szomorúan látom amúgy, hogy tényleg semmiből nem tanulunk, soha nem vigyázunk az értékeinkre, a legolcsóbban akarunk mindent megúszni. Éppen ezért sokan nem korszerűsítettek, nem szigeteltek, nem gondolkoztak napelemben, megfelelő anyagokban - ugyan minek, mikor olcsó a fűtés, a bérlő meg úgyis kifizeti? Minek használnék korszerű de drága anyagokat, mikor nem én fogok benne lakni?
Hát ennek vége. Kellett ez a válság ehhez, mert sajnos magunktól úgysem változtatunk semmin, amíg nem vagyunk rákényszerítve.
Összefoglalva: reálértéken az infláció miatt talán most már érdemes lehet elgondolkozni ingatlanbefektetésben is, mert jó akciókat ki lehet fogni a piacon, csak bele kell tenni a megfelelő kutatómunkát. Aki pedig a másik oldalon, tulajként van, lehet, hogy érdemesebb picit kivárni, amíg kedvezőbb lesz a befektetői környezet, és megjön a vásárlói kedv. Személy szerint biztos vagyok benne, hogy 1-2 éven belül érkezni fognak brutál kedvezményes, államilag támogatott hitelek fix kamattal, amivel megéri nagyon majd belevágni akár egy nagyobb építkezésbe is. (Ilyen volt a nemrég kivezetett, 2,5%-os!!! fix kamatú NHP-program. De lesz még, mert lesznek még választások, a gazdaságot meg mindenhol hitelekkel pörgetik be, amióta világ a világ.)
Hozok egy szemléletes ábrát amúgy az USA lakáspiacáról, ahol azért láttunk csúnya dolgokat még 2008-ban, mikor az ész nélkül felvett lakáshitelek és a shady hitelbiztosítások konkrétan világgazdasági válságot indítottak el.
Jól látszik, hogy utoljára az 1979-es második olajválság idején szálltak el ennyire az lakossági hitelek árai. Magyarországról sajnos nincs ilyen kifejező ábránk, de szerintem mindenki számára nyilvánvaló, hogy ez hova fog vezetni: sok hiteles kényszerül arra, hogy eladja az ingatlanát, és egy kisebbe költözzön, aminek hatására a kínálati oldal fog még inkább erősödni, ami tovább nyomja le az ingatlanok értékét, amit így megint nehezebb eladni annak, aki arra kényszerül… Jó kis spirál - de ilyen az, amikor kidurran (vagy inkább talán leereszt) egy 12-13 éve fújt lufi.
Nálunk az ingatlan az a hagyományos szektor, amiben a befektetők gondolkoznak, úgyhogy bár ez nem pénzügyi tanácsadás, de a befektetés pszichológiájához szerintem fontos az, hogy türelmesek legyünk, tudjunk kivárni, és legyünk képesek arra, hogy a tömegpszichózis és az általános hangulat ellenében cselekedjünk. Ez nem csak ingatlanra, hanem minden másra is vonatkozik. Mikor szép minden, süt a nap és minden jó, akkor pont hogy nem a vásárláson, hanem az eladáson kell gondolkozni már, hogy likvid tőkével várhassuk azt az időszakot, mikor pánik és félelem uralkodik, és sokan érzelmi alapon hoznak hibás döntéseket. Minden válság - legyen az akár tőzsdei, akár ingatlanpiaci - egyfajta vagyoni újraelosztásról szól, éppen ezért üzenjük azt, hogy ilyen időszakokban kell igazán résen lenni, mert aki odafigyel, az élete üzleteit tudja megkötni az elkövetkezendő szerintem nagyjából 1 éves időszakban - főleg ha hosszútávban gondolkozik. Szóval tedd bele az időt, az energiát, a piackutatást és a tanulást, és már csak egy kis tőke kell ahhoz, hogy megalapozhasd a jövődet akkor, amikor mindenki fejvesztve pánikol, mert túl sok híradót nézett.
Köszi, hogy itt voltatok velünk, és egy jó tanács azoknak, akik emailben olvasnak minket: a Gmail számítógépes verzióján simán áthúzod a levelet a promóciók mappából a bejövőkhöz, és alul meg fogja kérdezni, hogy a továbbiakban oda érkezzenek-e a TrueSight levelei…Az “igen” a helyes válasz.
Azt pedig külön megköszönjük, ha megosztod a TrueSight-ot a barátaiddal, ismerőseiddel, hidd el, hogy értékelni fogják. Mindenki szereti azokat, akik minőségi tartalmakat közvetítenek. Az utóbbiban te tudsz segíteni, mi pedig a tartalmakon dolgozunk gőzerővel.
Pacsi,
Máté
és proxxi
Köszi az értékes tartalmat srácok !
Respect!
Baszó lett megint